| djsjs a întrebat:

Bună. Aș vrea să mă apuc de citit literatură română, ați avea ceva recomandări pentru început? Țin sa menționez că am 15 ani și nu aș vrea sa aibă un vocabular foarte greu de înteles.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Steisi a răspuns:

Buna. Nici eu nu sunt cel mai perseverent cititor, sunt cam in aceeasi situatie cu tine si, de asemenea, sunt foarte pretentioasa la ceea ce citesc. Am sa iti recomand cateva dintre cartile care mie, personal, mi-au placut foarte mult si care se citesc ff usor, sunt destul de contemporane.
1. Matilda - Roald Dahl
2. Minunea - R.J. Palacio
3. Cartea lui Julian - R.J. Palacio
(e continuarea cartii "Minunea", doar ca este din perspectiva altui baiat - o sa vezi ca se isca o cearta si fiecare are o alta opine)
3. Noaptea Despartirii - Jennifer A. Nielsen
4. Marele Urias Prietenos - Roald Dahl
5. Singur pe lume - Hector Malot
6. Razboiul care mi-a salvat viata - Kimberly Brubaker Bradley
7. Charlie si fabrica de ciocolata - Roald Dahl
8. Charlie și Marele Ascensor de Sticlă - Roald Dahl
(e continuarea lui "Charlie si fabrica de ciocolata")
9. Bunica mi-a zis sa iti spun ca ii pare rau - Fredrik Backman
10. Baiatul Miliardar- David Walliams
11. Baiatul cu pijamale in dungi - John Boyne
12. Inocentii - Ioana Parvulescu

Sper sincer ca ti-am fost de folos cu acest raspuns!

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Mergi pe literatura pentru copiii...

https://www.edituracorint.ro/......copii.html

| aDEeLAa a răspuns:

Cartile lui Cezar Petrescu, Marin Preda sunt geniale.

| CinevaDinPublic4 a răspuns:

Biblia

| djsjs explică (pentru CinevaDinPublic4):

Multumesc pentru sugestie, insa nu cred in ea

| Anemona21 a răspuns:

Baltagul, de Mihail Sadoveanu a fost cartea mea preferată din aria literaturii române. Un vocabular accesibil si o acțiune ce te ține în suspans. La 14-15 ani am citit-o si eu.