| Elizeee a întrebat:

Ati putea sa imi spuneti si mie niste carti cu creaturi supranaturale (varcolaci,vampiri,vrajitoare,etc.) si de dragoste, care le-ati citit si v-au placut.Ati putea sa-mi spuneti si despre ce este fiecare carte?

Răspuns Câştigător
| Ioana166 a răspuns:

Incearca Academia Vampirilor(Rose Hathaway este o fată dhampir care se pregăteşte să devina gardă de corp pentru prietena ei cea mai bună, prinţesa moroi Lissa Dragomir. Cele două sunt însă legate într-un mod aparte ceea ce le permite să fie permanent conectate, iar lui Rose să ştie exact prin ce stări trece Vasilissa, unde este şi ce probleme are.

Academia ar trebui să fie un loc sigur, un loc unde toată lumea să se simtă bine şi să se atingă obiectivele propuse: crearea de apărători profesionişti şi educarea moroilor, descoperirea de fiecare a talentului special pe care îl are şi a modului în care îl poate utiliza. Cum procesul prin care se numeşte conducătorul moroilor e unul complicat şi rareori decizia mulţumeşte pe toată lumea, evident că există cercuri de influenţă, interese şi probleme.Academia vampirilor este primul roman din seria căreia îi împrumută şi numele – deja pe site se poate face precomandă pentru al doilea volum, Iniţierea. Cartea este foarte bine scrisă, cu un ritm alert, cu o acţiune care nu stagnează, cu relaţii şi personaje foarte bine şi veridic construite, dialoguri bine realizate. Cele două personaje principale se completează foarte bine: Rose e cea care vine cu cele mai trăznite idei, e cea amuzantă, cea care uneori se aruncă cu capul înainte – dar un dhampir dedicat trup şi suflet moroiului Lissa. Intriga se complică atunci când în scenă apare un antrenor atrăgător – Dimitri – oare va fi o poveste de dragoste între cei doi? Lissa este persoana echilibrată, cea care analizează, omul precaut. Într-un fel cartea vorbeşte şi despre drumul pe care uneori îl avem „setat" în viaţă, ca o fatalitate; romanul aduce astfel în atenţie şi maturizarea celor două fete pentru că da, nu e o poveste oarecare cu vampiri. De fapt, după ce veţi începe lectura nici nu vă veţi da seama când aţi ajuns la final, cele aproape 400 de pagini citindu-se pe nerăsuflate. De îndată însă ce închizi cartea doreşti să vezi ce se întâmplă mai departe, care sunt aventurile prin care trec cele două eroine şi toate celelalte personaje.)
Nu plange sub clar de luna(Povestea este una de dragoste, dintre un vârcolac şi o muritoare. Shelby Locke e personajul principal al cărţii. Ea e o adolescentă cu o mare problemă. E slabă când vine vorba de băieţi şi mereu se încurcă cu cei nepotriviţi. Mama ei a murit şi a rămas doar cu tatăl ei, care s-a recăsătorit cu Pricilla aka Iepuraşul – o scorpie de mamă vitregă care o urăşte din toată inima pe Shelby şi încearcă să-l convingă pe tatăl ei să o trimită la o tabără de reeducare. Într-un final, Shelby e pedepsită, nu mai merge la balul de sfârşit de an şi urmează să-şi petreacă săptămâni bune din vacanţa de vară departe de casă în Tabără Semilunii – cea mai îngăduitoare tabără de reeducare. Se împrieteneşte cu Ariel. Toţi copii care mergeau în tabăra de reeducare erau de bani gata şi foarte înfumuraţi. După ce se instalează toţi, a apărut Austin – fiul unui cântăreţ rock. Austin era foarte atrăgător şi Shelby s-a îndrăgostit de el. Când autobusul a făcut un popas, Austin a fugit în pădure după un băiat care i-a furat ghiozdanul, iar Shelby l-a urmat la rândul ei. Apoi au fost pedepsiţi cu toţii şi s-a apropiat înde-ajuns de mult de Austin încât să devină prieteni. Nu s-a sărutat cu el multă vreme. Dacă făcea o mişcare greşită era trimisă în Tabăra Canionului Roşu sau ceva de genu’. Austin i s-a destăinuit că e vârcolac şi atunci au apărut problemele. Dacă nu lua nu-ştiu-ce medicamente avea să se transforme. Shelby a riscat şi a spart lacătul de la dulapul unde se ţineau lucrurile interzise, i-a dat medicamentul lui Austin şi au plănuit să evadeze împreună. A fost o poveste impresionantă, care m-a făcut să-mi dea lacrimile. Shelby a ajuns în tabăra aia rea după ce au găsit-o părinţii, dar la final, Austin i-a făcut surpriza când a venit şi el în acea tabără. S-au sărutat şi atât a fost.
Într-adevăr nu prea a existat niciun bad-guy. Poate doar Prichilla.)
Lupii din Mercy Falls(De multi ani Grace îi observa pe lupii din padurile aflate în spatele casei ei.

Un lup cu ochii galbeni - lupul ei - a reprezentat mereu o prezenta fara de care nu mai putea sa-si închipuie viata.

Între timp, Sam traia doua vieti: iarna, în padurea înghetata, protejat de haita si mereu în compania unei fete neînfricate, iar vara, putine si pretioase luni petrecute ca om... pâna când frigul îl facea sa se transforme la loc.

Acum, Grace face cunostinta cu un baiat cu ochii galbeni, care i se pare atât de cunoscut, încât i se taie rasuflarea.

Este lupul ei, el trebuie sa fie.

Dar, pe masura ce iarna se apropie, Sam trebuie sa se lupte ca sa îsi pastreze forma umana sau sa riste sa o piarda pe Grace, dar sa se piarda si pe sine... pentru totdeauna.)

11 răspunsuri:
| MEIALI a răspuns:

Eu am multe carti :
Nascuta la miezul noptii; Într-o seară, Kylie Galen ia parte la o petrecere unde lucrurile nu decurg deloc cum ar trebui, iar asta îi va schimba viaţa pentru totdeauna. Mama ei o trimite la Shadow Falls – o tabără pentru adolescenţi cu probleme. Însă la doar câteva ore după sosire, devine evident că toţi colegii ei au mai mult decât nişte simple „probleme". Aici, în Shadow Falls, vampirii, vârcolacii, metamorfii, vrăjitoarele şi zânele se antrenează umăr la umăr – învaţă să-şi stăpânească puterile, să-şi controleze magia şi să trăiască în lumea normală.
Kylie nu a simţit niciodată că aparţine acelei lumi, dar, cu siguranţă, locul ei nu este nici aici, alături de o grămadă de ciudaţi paranormali. Sau este oare? Aceştia insistă că face parte dintre ei şi că a fost adusă în tabără dintr-un motiv anume.
Deşi pentru Kylie aproape nimic nu e limpede, un lucru devine dureros de clar – locul ei e în Shadow Falls…
Seria instrumente mortale(vol. 1); Clary Fray, o fată de cincisprezece ani, are darul Vederii... un dar pe care ceilalţi oameni nu-l au. Ea vede vampiri, vârcolaci, zâne, demoni şi alte creaturi care populează Lumea din Umbră.
În Oraşul Oaselor, cartea întâi din seria Instrumente mortale, mama lui Clary, Jocelyn, dispare şi ea însăşi e atacata de un demon – un ravener înspăimântător. Astfel, tânăra ajunge să-i cunoască pe vânătorii de umbre, războinici a căror misiune este să-i apere pe oameni de demoni şi să-i controleze pe vampiri şi vârcolaci.
De asemenea, Clary îl întâlneşte pe Jace, un tânăr fermecător, şi, împreună cu el, încearcă să dezlege nenumaratele taine ale Lumii din Umbra. Cine a răpit-o pe Jocelyn? Unde se află Pocalul Mortal şi ce puteri are acesta? Cine l-a transformat pe Simon, cel mai bun prieten al lui Clary, în şobolan şi cum poate fi desfăcută vraja? Cum a reuşit Clary să dobândească dintr-odată Vederea? De ce sunt demonii interesaţi de o mundană oarecare?
Nu în ultimul rând, Clary încearcă să-şi înţeleagă propriile sentimente – în ce relaţie se află ea de fapt cu Jace şi Simon?
Jurnalele vampirilor(vol.1); Un triunghi amoros mortal străbate timpul, din Florenţa sfârşitului de veac cincisprezece până într-un orăşel american din zilele noastre - povestea iubirii adolescentine între doi fraţi vampiri şi frumoasa fată împărţită între dragostea lor.

ELENA Fata cu ochi albaştri de nestemată şi păr de aur, întotdeauna Regina Balului, cea care poate avea orice băiat îşi doreşte.

STEFAN Distant şi misterios, pare să fie singurul băiat care îi poate rezista Elenei, deşi încearcă din răsputeri să o apere de ororile trecutului său tragic.

DAMON Sexy, periculos şi mânat de dorinţa de a se răzbuna pe Stefan, fratele pe care îl învinuieşte că l-a trădat. Hotărât să o aibă pe Elena, e în stare să omoare pentru ea.
Povestea seriei JURNALELE VAMPIRILOR de L.J. Smith începe în Italia renascentistă, când fraţii Damon şi Stefan Salvatore se îndrăgostesc de o frumoasă vampiriţă numită Katherine. Iubindu-i pe amândoi, Katherine alege să se sinucidă, iar cei doi rămân neconsolaţi şi duşmani pe veci, căci şi ei au devenit nemuritori.

Câteva secole mai târziu, povestea se repetă. Cei doi fraţi ajung în micul orăşel Fell’s Church, Virginia, unde se îndrăgostesc de Elena Gilbert, cea mai frumoasă şi populară fată din liceu care seamănă izbitor cu Katherine…
Sange albastru(vol.1); Schuyler vrea să afle ce secrete ascund cei cu Sânge Albastru. Dar nu cumva pericolul o pândeşte şi pe ea?
În mijlocul familiilor din elita newyorkeză se ascunde o societate secretă de americani celebri ai căror strămoşi au ajuns în Lumea Nouă, călătorind pe corabia Mayflower. Membrii acesteia sunt puternici şi bogaţi — şi, în realitate, nu sunt fiinţe umane. Sunt cei cu Sânge Albastru, un străvechi grup de vampiri.
Schuyler Van Alen nu s-a integrat niciodată la Duchesne, o şcoală particulară de prestigiu din New York. Preferă să poarte haine lălâi şi vintage în locul toaletelor de la Prada şi perlelor afişate de colegele ei; în plus, locuieşte împreună cu bunica sa, o persoană retrasă, într-o vilă în care mai răzbate încă fastul vremurilor de odinioară. Schuyler este o singuratică... şi este fericită aşa.
Dar când împlineşte cincisprezece ani, viaţa i se schimbă dramatic. Îşi descoperă un întreg mozaic de vene albastre pe braţe şi începe să aibă pofte nebănuite… de a devora carne crudă. Pe de altă parte, moartea misterioasă a unei colege de la Duchesne îi bântuie gândurile. Şi ce este şi mai ciudat, Jack Force, cel mai popular băiat din şcoală, dintr-odată pare a fi interesat de ea.
Elita intunecata (vol.1); Lily Parker este trimisa de parintii ei la o scoala particulara elitista din Chicago. Gasca fitoaselor de la Sfanta Sofia este insa mai dificil de suportat decat cerintele academice. Ciudata Scout, singura care se distinge de restul colegelor sale, dispare noaptea in subsolurile cladirii. Urmarind-o, Lily afla ca noua sa prietena face parte dintr-un grup de adolescenti rebeli, cu puteri magice, care au sarcina de a proteja orasul de vampiri, demoni si Seceratori. Ar vrea sa le vina si ea in ajutor, numai ca va avea de infruntat blestemul focului…
Pe jumatate moarta; Balul de absolvire al lui Madison a fost mortal – la propriu. Din cine ştie ce motiv, ea a fost ţinta unui spintecător al întunericului – da, genul acela de spintecător – decis să scape de ea, cu trup şi suflet. Dar, înainte ca spintecătorul să-şi încheie treaba, Madison a reuşit să-i ia amuleta ciudată şi strălucitoare şi să scape.
Acum, e captivă pe Pământ – moartă, dar nu dispărută. Cumva, amuleta îi oferă iluzia unui corp, permiţându-i să trăiască la limita dintre viaţă şi moarte, undeva între acum şi ceea ce urmează. Nu ştie de ce, spintecătorul întunericului e pe urmele ei, dar ea n-are de gând să stea cu mâinile în sân şi să lase soarta să-şi urmeze cursul.
Cu puţină ingeniozitate şi cu ajutorul unui spintecător al luminii (unul dintre tipii buni! poate…), dar şi al băiatului de care e îndrăgostită, precum şi al (o, da!) îngerului ei păzitor, Madison e gata să-şi ia destinul în propriile mâini o dată pentru totdeauna, înainte ca acesta să o controleze pe ea.
Asta dacă ea crede în asemenea lucruri.
Hex hall; Cu trei ani în urmă, Sophie Mercer și-a descoperit puterile de vrăjitoare, har moștenit de la tatăl ei, pe care mama, o simplă muritoare, l-a îndepărtat imediat după căsătorie. La balul de absolvire a liceului, Sophie atrage asupra ei atenția celor din jur printr-o vrajă care se termină foarte prost și este trimisă la Hex Hall, un fel de școală de corecție pentru așa-zișii copii Prodigium, adică vrăjitoare, zâne, magi, metamorfi, vârcolaci și, în mod excepțional, vampiri. La sfârșitul primei zile la noua sa școală, Sophie are deja trei dușmani noi, este îndrăgostită lulea de un vrăjitor sexy, descoperă că are o colegă de cameră vampir, iar o fantomă înfricoșătoare o urmărește pretutindeni. Mai mult, curând, Sophie află că cineva îi atacă în mod misterios pe elevii de la Hex Hall. Pe măsură ce secretele sângeroase se dezvăluie treptat, Sophie trebuie să se pregătească pentru cea mai mare amenințare pe care o are de înfruntat: o societate secretă, L\'Occhio di Dio, al cărei scop declarat este exterminarea tuturor făpturilor Prodigium, și în special a ei. Nu pierdeți continuarea!
invocarea (fortele raului absolut, vol.1); Chloe Saunders avea o viata relativ normala. Dar acum se pomeneste intr-o situatie cu totul ciudata pentru ca: Brusc, incepe sa vada oameni morti. Este inchisa intr-un sanatoriu pentru adolescenti cu tulburari mintale. Sanatoriul nu este ceea ce pare…

„Numele meu este Chloe Saunders si viata mea nu va mai fi niciodata la fel ca pana acum.
Tot ce voiam era sa imi fac prieteni, sa cunosc baieti si sa continui sa fiu o adolescenta obisnuita. Dar nici macar nu mai stiu ce inseamna asta. Totul a inceput in ziua in care am vazut prima mea stafie - si stafia m-a vazut pe mine… Acum, stafiile sunt pretutindeni si nu vor sa ma lase in pace.
...si, ca si cum asta n-ar fi fost de-ajuns, m-am trezit inchisa in Sanatoriul Lyle, «un loc special» pentru adolescentii cu probleme psihice.
...si totusi, sanatoriul nu este ceea ce pare. Sa nu mai spuneti nimanui, dar eu cred ca si cei inchisi aici cu mine sunt mai mult decat se arata la prima vedere. Problema e de partea cui sunt ei?
Iar cea care trebuie sa descopere ce secrete periculoase ascunde Sanatoriul Lyle sunt eu… inainte ca tainele - si scheletele - sale sa revina ca sa ma bantuie."
Si mai am, daca ti-au placut trimite-mi un mesaj si iti mai zic.Imi place sa citesc carti din astea, dar eu le zic ''fictiune pentru adolescenti''. Vrei sa fim prieteni? happy

| Elizeee explică (pentru MEIALI):

Multumesc mult ca ai stat atat sa scrii ca sa-mi raspunzi la intrebare.Din cartile care m-i le-ai spus, am citit seria Shadow Falls (1si 2)si mi-au placut tare mult.De abia astept sa apara a treia carte.Si am mai citit Hex Hall si mi-a placut foarte mult.De celelalte am auzit, dar nu le-am citit.Si DA, vreau sa fim PRIETENE.

| MEIALI a răspuns (pentru Elizeee):

Ms,preferatele mele sunt invocarea(fortele raului absolut), si seria orasul oaselos.Am scrie eu ceva pe : http://www.wattpad.com/story/4953623-groapa
citeste putin si zi-mi ce crezi, te rog.

| Elizeee explică (pentru MEIALI):

Si eu vreau sa citesc seria Fortele Raului Absolut.As vrea sa mi-o cumpar, pentru ca nu exista pa scribd.Pe scribd citesc o gramada de carti online.E super site-ul.De seria Orasul Oaselor vreau sa ma apuc s-o citesc, pentru ca am cartile.Si chiar imi place cum ai scris.Ar trebui sa o continui. Sper ca o vei termina candva, pentru ca merita.

| MEIALI a răspuns (pentru Elizeee):

Poti sa gasesti fortele raului absolut pe: http://www.elefant.ro/
E doar 7, 14 lei

| simina96 a răspuns:

Buna! Eu am citit si mi-au placut foarte mult primele 4 volume din Casa Noptii de P.C Cast.
In primul volum este vorba despre o adolescenta de saptisprezece ani pe nume Zoey Redbird a carei viata o ia complet razna in momentul in care primeste Semnul Noptii. Aleasa sa fie in scoala de vampiri, Zoey
pleaca de acasa, un loc pe care il uraste de moarte din pricita tatalui vitreg, si incepe o aventura care ii schimba total viata. Dezamagita de prieteni, plina de indoieli
si de nesiguranta, pustoaica nu o are alaturi decat pe bunica Redbird, al carei sange cherokee il poarta si ea in vene. Ajunsa in Casa Noptii, locul transformarii ei in vampir
adevarat, Zoey se va confrunta cu o astfel de experienta, va trece prin intamplari care ii vor confirma calitatile si ii vor desavarsi in cele din urma destinul.
In total sunt 10 volume, volumele 9 si 10 din cate stiu nu au aparut inca in Romania.Iti recomand sa le citesti, contin si dragoste si ii cu vampiri.Eu in curand o sa achizitionez si al 5-lea volum. happy

| ThisGirlHere a răspuns:

Ai putea incerca si "Nu plange sub clar de luna". E o carte superba pentru adolescente. Introducerea e putin plictisitoare, dar odata ce incepe actiunea, te asigur ca n-o vei mai putea lasa din mana. De asemenea, ai putea incerca si "The Hunger Games". happy

| simplyM a răspuns:

Pai incearca the vampire diaries(jurnalele vampirilor).ai de toate aici de la varcolaci la vrajitoare si bineinteles vampiri, este o poveste de dragoste in care 2 frati vampiri iubesc aceeasi fata(Elena). Elena seamana cu prima fata(katherine)care era vampir desi ei nu stiau si de care cei doi au fost indragostiti cand erau oameni...dar katherine ia trasformat pe amandoi in vampiri si urmeaza o lunga povestire plina de peripetii dar este geniala cartea(are mai multe volume). succes

| Emrys0 a răspuns:

Eu îți recomand cu căldură seria Septimus Heap de Angie Sage.
Am doar prima și a treia carte, numite „Magie" și „Leacuri". Sper să le pot achiziționa cât mai curând și pe celelalte.

| vandy a răspuns:

Incearca tot ce prinzi de Richelle Mead (Academia Vampirilor- e de 10 sau seria Georgina Kincaid- e cu un sucub, vampiri si demoni), Rachel Caine (Vampirii din Morganville- te-ai prins cu ce e), Kelley Armstrong (Luna Plina, Fortele raului absolut- e o combinatie de varcolaci, vampiri si demoni cu diferite puteri), L.J.Smith (Jurnalele Vampirului, Cercul Secret), P.C. Cast (Casa Noptii- cu vampiri). Nu iti scriu ceva despre fiecare pentru ca sunt multe de spus, tot ce pot sa iti spun e ca daca pui mana pe o carte nu iti vine sa o lasi. Eu stateam si citeam pana noatea tarziu si terminam o carte in 2 zile, chiar daca avea 4-500 de pagini. O sa le iubesti si daca vrei sa le cumperi sunt multe oferte pe ledabooks.

| dd3 a răspuns:

Eu am citit cronicile wardstonesi mi-au placut foarte mult si sunt parca 7 sau 8 volume si o sa mai apara deci o sa ai ce sa citesti. este vorba despre un baiat thomas ward care este al saptelea fiu al unui al saptelea fiu care a fost dat in ucenicie vraciului din partile locului. misunea lui este grea, vraciul fiid cam neprietenos iar multi ucrnici au fat gres inaintea lui. thomas trebuie sa invete cum sa alunge stafiile, sa intemniteze vrajitoare si sa supuna duhuri. de-a lungul seriei o sa apara tot felul de creaturi care mai de care mai infricosatoare, la un moment dat apare si diavolul. iti recomand cartile astea daca nu le-ai citit inca si sper sa iti faca la fel de mare placere cum mi-au facut si mie.