| anonim_4396 a întrebat:

Care este poezia voastra preferata de la M. Eminescu? De ce? A mea este : „Criticilor mei " happy

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

A mea Scrisoarea I..este epica...cum foloseste Emiescu conceptia creearii lumii si a situatiei de astazi

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Scrisoarea 1 si 2, La Steaua, Mortua Est, Imparat si Proletar, Luceafarul, Ce te legeni, Cu maine zilele-ti adaugi, O ramai, Revedere, Trecut-au anii... happy

| Duucu a răspuns:

Glossa

| AlexDu a răspuns:

Fat-Frumos din tei.

| ChalkOutline a răspuns:

Inger si demon.

| AmPiticiPeCreier a răspuns:

Ca sa fiu sincera nu prea ma omor eu dupa poeziile lui Eminescu, dar "Scrisoarea a III-a" chiar imi place. Imi plac poeziile aceste, cu o tenta de ironie. Imi place cum se imbina trecutul cu prezentul, imi place modul in care este ironizata societatea, asa subtil. Plus ca poezia este inca de actualitate. Cat despre partea finala, e geniala.

| Evileye6 a răspuns:

Mai am un singur dor, Luceafărul, Epigonii etc În general îmi plac toate poeziile lui, sunt geniale!