| Euletitia a întrebat:

Care este ultima carte citita/ce carte cititi acum?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Ultima a fost Stigmatul Cassandrei (Cinghiz Aitmatov), acum ma chinui sa termin Orbitor. Aripa dreapta (M. Cartarescu) - dureaza o vesnicie - si ma gandesc sa ma apuc in paralel de Intunecare (Cezar Petrescu) sau volumul 2 din 1Q84 (Haruki Murakami), pe care sper sa le termin pana imi soseste noua comanda de carti big grin.

17 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Constantin Noica-'jurnal filozofic'
Am descoperit-o intamplator in biblioteca mea. Cred ca era mai destept (pe alocuri) decat par eu.

| Grimmjow69 a răspuns:

Jeffrey Eugenides - Middlesex, Editura Polirom, 2005

Nu prea mai găsesc acum foarte multe lucruri de spus, per ansamblu cartea mi-a plăcut, mi-a plăcut pentru că vorbeşte despre jumătăţi, despre scindare în interiorul aceluiaşi om, despre regăsirea sinelui şi a unui drum în viaţă.
Momentan nu citesc nici o carte.

| Vans a răspuns:

Conversaţia şi Numărătoarea inversă Matarese.Le citesc în paralel.
Da, nu mai am alte cărţi momentan, iar biblioteca şcolii face inventar de 2 săptămâni

| Aberdeen a răspuns:

Am terminat chiar acum cateva zile "Europolis" de Jean Bart, de pe urma careia am ramas inca pe ganduri.
Planuiesc sa incep cat de curand romanul "Ion" sau poate "Cei 3 muschetari".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am terminat cu greu Fratii Karamazov, mi-a luat vreo cateva luni. Grea carte dar si luuunga, acuma citesc " Mestesugul bucuriei. Cum dobandim bucuria deplina, ce nimeni n-o va lua de la noi "

| Euletitia explică (pentru anonim_4396):

Cate pagini are romanul "Fratii Karamazov"? Ti-a placut? Am inteles ca e o carte buna si vreau sa o citesc si eu curand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Euletitia):

Pai are 1000 si ceva, e un roman mare, ca stil e ca si crima si pedeapsa. Mie mi-a fost cam greu de citit si inteles mesajul romanului fiindca de abia de la 16 ani m-am apucat de citit, si acu am de recuperat sad in fine am o curiozitate, ce varsta ai? am vazut ca recomanzi in mare parte carti clasice si asta e foarte bine zic eu big grin

| Euletitia explică (pentru anonim_4396):

Am 20 de ani si da, prefer cartile clasice. Merci pentru lamurire. O seara frumoasa!

| HellGirl666 a răspuns:

Bună. Ultima dată am citit Magie de doi bani de Kelley Armstrong, iar acum citesc Magie dezlânțuită de Cat W.

| PVAAVU a răspuns:

Titanic Vals de I.L.Caragiale
Iti recomand si:
-cele 3 volume Winnetou
-urmasii lui Winnetou
-insula de corali
-singur pe lume
-Colt Alb

| Euletitia explică (pentru PVAAVU):

Din cate stiu eu, piesa "Titanic vals" este scrisa de Tudor Musatescu(am citit-o si eu si mi s-a parut ineresanta), nu de Caragiale. E comedia care il are ca protagonist pe Spirache, nu?(asta ca sa verific daca ne referim la aceeasi piesa).

| Swan39 a răspuns:

Ultima a fost George Orwell - "1984". O utopie interesantă. Despre totalitarism, controlul gândirii, privarea de orice urmă de libertate...

| AndrrreaDeea a răspuns:

Ucigasul ABC -Agatha Christie

| LokiofAsgard a răspuns:

Amurg rolling on the floor)))))))

| gabygabygaby a răspuns:

Eu am terminat de citit hunger games (jocurile foamei) niste carti foarte bune ti le recomand, am mai citit si chemarea strabunilor la fel mi-a placut foarte mult am fost pur si simplu prafa actiunilor din ambele carti. nu stiu acum citesti ce iti place tie

| Lory98Loredana a răspuns:

The vampire diaries

| Criss1313 a răspuns:

Aventurile lui Huckleberry Finn