| anonim_4396 a întrebat:

ce carti imi recomandati sa citesc pentru virsta de 12-13 ani?
FUNDA

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai aici, http://www.cartidecitit.ro/
Lectură plăcută.
Pa, pa.

| zurick a răspuns:

Poti citi Jimy Nasturel,cartile lui jules verne,de pilda,Cinci saptamani in balon,Secretul lui Wilhelm Storitz[o sa-ti placa la nebunie asta],Satul aerian,Capitan la cincisprezece ani,Insula cu elice,Insula Misterioasa. Daca iti plac poti citi carti mai de dragoste de exemplu,Invitatie la vals[prea frumoasa carte],Jane Eyre,Bal Mascat., Mai poti citi Singur pe lume de Hector Malot, Piciul de Alphonse Daudet, Heriet, Tanase Scatiu de Duiliu Zamfirescu.

| aliceinchains a răspuns:

Cărțile scrise de Agatha Christie.
Și seria "Melania", de Rodica Ojog-Brașoveanu.
Succes!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand sa citesti:
"Ciresarii"- Constantin Chirita
"Cimsigiu&comp.", " Buna dimineata, baieti!"- Grigore Bajenaru
"Fram, ursul polar"- Cezar Petrescu
"Doi ani de vacanta"-JUles Verne(sau orice carte scrisa de Jules Verne)
"Robinson Crusoe"- Daniel Defoe
"Calatoriile lui Gulliver"- Johnathan Swift
"Micul print"- Antoine de Saint Exupury
"Lassie se intoarce acasa"- Eric Knight
"Colt-Alb"- Jack London
"David Copperfield"- Charles Dickens
"Batranul si marea"- Ernest Hemingway
"Coliba unchiului Tom"- Harriet Beecher-Stowe
Lectura placuta orice ai alege!

| DARCEINGEĂL a răspuns:

Winnetou
Uragan asupra Europei
Coliba unchiului Tom

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Cartile de Jules Verne mi-au placut mult. Poti citi 20000 de leghe sub mari, Insula Misterioasa si Doi ani de vacanta, Calatorie spre centru pamantului si Ocolul pamantului in 80 de zile.Mie astea mi-au placut.Pa-pa.

| Crouky a răspuns:

Iti recomand "Jim Nasturel" si eu am 13 ani si am citit-o si e foarte frumoasa FUN DA?

| andy332546 a răspuns:

Si eu am aceeasi varsta ca tine si iti recomand:
-Insemnarile unei pustoaice
-Jurnalul unui pusti
-Generala, cei mai naspa ani din viata mea
-Zece negri mititei
-Ciresarii
-Elevul Dima dintr-a saptea
-Singur pe lume

| Green2OI3 a răspuns:

Poi ai putea Insemnarile unei pustoaice/unui pusti

| lunaamara a răspuns:

Ce gen ai prefera?

| lunaamara a răspuns:

Daca preferi ceva SF Harry Potter e o carte interesanta.E lunga, dar merita citita. Ceva amuzant ar fi jurnalul unui pusti. Minunea e o carte nou aparuta si mi se pare interesanta chair mi-am comandat-o. O carte inspirata di nrealitate ar fi "Uitati ca ati avut o fiica"- Sandra Gregory... e despre o fata care a ajuns la inchisoare si petrece acolo cativa anie destul de 'dificila". Altele ar fi Darkside, Emily the Strange, Arunc-o pe sor`mea din tren si daca preferi ceva de dragoste icnearca Romeo si Julieta

| biutza20 a răspuns:

Pe aripile vantului sau Oliver Twist sau Manastirea din Parma

| Euletitia a răspuns (pentru biutza20):

Buna! Tie ti se pare ca "Pe aripile vantului" poate fi citita si inteleasa la 12-13 ani? E romanul meu preferat, insa clar e mult prea devreme sa-l citesti la varsta asta. La fel si "Manastirea din Parma", un roman apartinand unui mare scriitor al literaturii franceze si chiar universale(Stendal), insa mult prea complexa pentru 12-13 ani. Crezi ca ar putea intekege la varsta asta toate intrigile de la curtea din Prama, bazate in principal pe relatiile extraconjugale dintre nobilimea cetatii sau iubirea profunda si sfrasita tragic dintre Clelia Conti si fabricio del Dongo? Sau pasiunea incestuoasa a Ginei pentru propriul ei nepot, Fabricio? eu am citit romanul acesta in iarna asta(la 20 de ani), mi-a placut mult si il recomand, dar celor peste o varsta(de lea 16-17 ani in sus).

| hodissimona a răspuns:

Insemnarile unei pustoaice. Si eu am 12 ani si am citit— o. Citeste— o si tu