| IullyCris a întrebat:

Ce carti interesante imi propuneti? Mentionez ca am 16 ani si vreau sa fie interesanta deoarece ma plictisesc repede si nu am rabdare sa trec peste descriere continua sau capitole fara rost. Poate fi orice gen

11 răspunsuri:
| damianmaria17 a răspuns:

Iti recomand cartile Harry Potter de J. K. Rowling. Sunt foarte captivante si nu contin descriere prea multa, modurile predominante de expunere fiind naratiunea si dialogul, mai prezinta si putin umor, deoarece Harry e un baiat nazdravan. Lectura placuta!

| Lukasz a răspuns:

Citeste Twilight de Anne Rice, este de-a dreptul fantastic (ignorand filmul, care sincer, mi se pare o transpunere josnica si f. f. lame a romanului...), vechiul Harry Potter.Mai poti citi Cismigiu&Comp (imi scapa autorul), este o carte fff frumoasa, merita s-o citesti cand esti inca adolescent, apoi isi pierde farmecul. Scrisoarea de dragoste si Invitatie la vals de Mihail Drumes, carti magnifice, pline de sentimentalism ca si Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi de Camil Petrescu... David Copperfield de Charles Dickens, este foarte frumos si acesta..mai sunt cateva carti care mie una mi-au placut la nebunie, le citeam pe nerasuflate in adolescenta.Maidanul cu dragoste de GM Zamfirescu, Panza de paianjen de Cella Serghi (un roman pe care il recomand cam dupa 15-16 ani, trebuie sa ai o oarecare doza de discernamant sa intelegi tot ce se petrece acolo si Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade. App, mi-am amintit autorul romanului Cismigiu&Comp-Grigore Bajenaru.

| alexia29 a răspuns:

Colectia Jules Verne happy

| EllyEliana a răspuns:

Si eu sunt ceva de genul tau dar am inceput sa citesc o carte "Cavalerii de Pardaillan" si imi place foarte mult (pot spune ca e ca o telenovela laughing
Chiar daca titlul si coperta nu par promitatoare eu ti-o recomand ...pe mine pur si simplu m-a fascinat

Funda?

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Iti recomand orice carte de Stephen King, Mr.Peanut de Adam Ross,trilogia Delirium de Lauren Oliver,seria Vampirii sudului de Charlaine Harris,seria Fetele Gallagher de Ally Carter, seria Ashleys de Melissa de la Cruz, seria Sânge albastru de aceeasi autoare, carile Chic sunt niste lecturi usoare, de vara.

| Sn4k3 a răspuns:

The Ruins.

| johnnny123 a răspuns:

Sunt curios cum poti decide tu ca un capitol este fara rost, din moment ce autorul a considerat ca acel capitol trebuie sa existe.

Viata nu este formata numai din actiune si dialog, mai sunt si perioade de liniste, contemplare, reflectie.

Daca nu citesti descrierile si treci direct unde vezi liniute de dialog, pierzi degeaba timpul cu acea carte.

| OldSoul a răspuns:

Iti sugerez sa citesti "Suge-o Ramona!"
Eu zic ca-ti va placea.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De veghe în lanul de secară"
Nu te plictisește și e relativ mică.

| Alex2904 a răspuns:

Citeste "Alchimistul" de Paulo Coelho sau daca vrei ceva mai serios incearca "Demonii puterii in democratie" de Oreste Teodorescu.

| Andreea_Denisa_2000_oRP7 a răspuns:

Mincinosii scrisa de E. Lockhart