| DianaDiaa a întrebat:

Ce carti interesante stiti? [de tip jurnal, de dragoste, despre oameni, >viata-(gen Anotimpurile vietii) ]

Vreau sa iau de la biblioteca si sincer nu prea stiu ce sa cer :d

9 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Nostalgia de Mircea Cartarescu (prima editie se numea Visul; peste prolog poti sari, nu e ceea ce cauti, nici foarte reusit; probabil ca Gemenii iti va placea cel mai mult)

Gradina de arama de Simon Vestdijk (am gasit-o doar intr-o colectie din anii 70, ceea ce inseamna ca ai sanse sa o prinzi la o biblioteca mai mare)

Les allumettes suedoises si Trois sucettes a la menthe de Robert Sabatier (se gasesc doar in franceza), daca stii cat de cat limba si ai o biblioteca judeteana redutabila prin preajma

Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade (ti-l recomand cu toata caldura)

Cismigiu & Comp. de Grigore Bajenaru - o lectura destul de usoara, dar care mi-a placut in mod deosebit, fara sa fie vreo mare literatura sau ceva de genul

Orbitor. Aripa stanga de Mircea Cartarescu - nu se preteaza atat de bine cerintelor tale, dar mi-a placut foaaarte mult romanul asta :)). Poti sa arunci un ochi pe Scribd si sa vezi daca iti place sau nu (http://ro.scribd.com/doc/45939323/Orbitor). Aripa stanga a aparut in 96, daca nu ma insel, deci ai sanse bune sa o gasesti intr-o biblioteca. Nu e pe gustul tuturor; la polul opus poti incerca ceva de Salinger.

| marinaa9 a răspuns:

Iti recomand cateva carti superbee: umbra vantului de Carlos Ruis Zafon, Weekend cu mama(nu-mi amintesc numele autorului), patul lui procust de camil petrescu, engima otiliei de sadoveanu

| DianaDiaa explică (pentru marinaa9):

Enigma Otiliei am citit-o si nu este de Sadoveanuhee hee

| marinaa9 a răspuns (pentru DianaDiaa):

Ugh,greseala mea, ma gandeam in alta partelaughing e de calinescu :3

| Mirela454 a răspuns:

Pai eu stiu :
Insemnarile unei pustoaice ( este ca un jurnal al unei fete si aste foarte frumoasa cartea)
Jurnalul unui pusti ( este 1, 2, 3, 4, 5, 6, s.a.)
La medeleni de Ionel Teodoreanu ( are mai multe volume dar e foarte frumoasa carte este putin de dragoste despre copilaria unor copii etc.)
Michael Ende - Poveste fara sfarsit
Charlie si fabrica de ciocolata
Tabara
Calaretul dragonilor
Micul print

| Mirela454 a răspuns (pentru Mirela454):

Soer ca te-am ajutat! happy

| Mirela454 a răspuns (pentru Mirela454):

Sper*

| Mirela454 a răspuns (pentru Mirela454):

Stiu si multe schite, povesti nu sunt chiar carti dar sunt frumoase:
Fefeleaga de Ion Agarbiceanu ( este o poveste foarte trista! Iti dau lacrimile cand o citesti, ti-o recomand)
Budulea Taichii de Ioan Slavici ( aici este vorba de viata unui copil, cum a pierdut o iubire de a lui, dar in final se casatoreste cu Mili)
Niculaita minciuna de Ion Alexandru Bratescu Voinesti (aici e vorba despre povestea unui copil ce zicea mereu adevarul dar in final rautatea oamenilor il face sa se sinucida sad )
Hagi Tudose de Barbu Stefanescu Delavrancea ( este vorba despre un om foarte zgarcit ce nu manca doar ca sa nu cheltuiasca bani, este o poveste amuzanta happy )
Sper ca te-am ajutat si cu povestile dar si cu cartile ti le recomand pe toate eu pe toate le-am citit

| Psihologull a răspuns:

Aici poti sa gasesti carti foarte interesante. Carti care te fac sa visezi: http://bit.ly/1gzcMLf