| DianaDiaa a întrebat:

Buna! Ce carti interesante stiti? Vreau sa citesc cand sunt plictisita(sau seara) si nu stiu ce sa mai cer de la biblioteca,degeaba zic eu "carti despre viata,dragoste, psihologice" ca doamnele de acolo presupun ca vorbesc in chineza.
Deci...ce carti pentru 18-22 de ani cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| CristianGrigor1986 a răspuns:

Depinde ce gen iti place.Cauta site-uri de reviw-uri si vezi cine ce a mai scris.Pe langa asta sunt si descrieri scurte ale subiectului cartii asa ca poti sa vezi din start daca iti starneste curiozitatea.Cat despre biblioteci, sunt cam de domeniul trecutului.Majoritatea nu au achizitionat carti de ani de zile, iar majoritatea sunt scrise de autori din secolele trecute.Intra pe http://cartielectronice-gratis.blogspot.ro/,uitate la autori si carti si cauta detalii pe net.Sunt si carti de psihologie acolo de Freud, Carl Yung si altii.Majoritatea cartilor de asa zisa autocunoastere sunt scrise de nespecialisti si rezultatele mai mult nu sunt decat sunt.

Am citit si intrebarea ta cu privire la situatia ta familiala.Si eu am fost intr-o situatie similara.Acum sunt student la psiho anul 2 si ma pregatesc sa devin consilier de familie si cuplu. Daca vrei sa discutam problema ta mai pe larg adresa mea de skype e crysz.gc iar de mess crysz_gc

15 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

1. Mandrie si prejudecata – Jane Austen
2. Anna Karenina – Lev Tolstoi
3. La rascruce de vanturi – Emily Bronte
4. Mitreyi – Mircea Eliade
5.Pe aripile vantului – Margaret Mitchell
6. Dragostea in vremea holerei - Gabriel Garcia Marquez
7. Jane Eyre – Charlotte Bronte
8. Invitatie la vals - Mihail Drumes
9. Adam si Eva – Liviu Rebreanu
10. Dama cu camelii – Alexandre Dumas
11. Padurea norvegiana – Haruki Murakami
12. Dragostea nu moare - Maitreyi Devi
13. Nunta in cer – Mircea Eliade
14. Memoriile unei Gheise – Arthur Golden
Sau
Alte titluri:

Tess D'Urberville- Thomas Hardy
Marile speranţe - Charles Dickens
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Anna Gavalda Impreuna
Pânza de păianjen - Cella Serghi
Sotia calatorului in timp - Audrey Niffenegger
Accidentul - M. Sebastian
Madame Bovary-G. Flaubert
Rosu si negru – Stendhal
Despre dragoste și alți demoni - Gabriel Garcia Marquez
Amantul doamnei Chatterley - H.D. Lawrence
Marele Gatsby
Tess D'Urberville- Thomas Hardy
Enigma Otiliei - George Calinescu
Scrisoarea de dragoste Mihail Sebastian
Patul lui Procust de Camil Petrescu
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Anna gavalda - Cea care alina
Nopțile de Sânziene – Mihail Sadoveanu
Adela - Garabet Ibraileanu
Celelalte povesti de dragoste - Lucian Dan Teodorovici
Femei - Mihail Sebastian
Fiul risipitor- Radu Tudoran
Maestrul si Margareta - Mihail Bulgakov
Brida - Paulo Coelho
Coette-Cheri
James Meek-Un gest de iubire
Sa cunosti o femeie - Amos Oz
Scris pe trup - Jeannette Winterson
Spuma zilelor - Boris Vian
Zapada de primavara - Yukio Mishima
Iubita locotenentului francez - John Fowles
Unde esti? - Marc Levy
Pacientul englez - M. Ondaatje
Cutia neagra - Amos Oz
Cautatorii de scoici- Rosamunde Pilcher
Va place Brahms?- Simone de Beauvoir
What dreams may come - Richard Matesson
Cititorul - Bernhard Schlink
Lolita - Vladimir Nabokov

| oprescudorin11 a răspuns:

Citeste Dostoievskii sau Nietzsche. Dar daca apuci sa le si intelegi ai sa-mi pui alta intrebare : ce carti sa citesc ca sa adorm si am sa-ti spun: Sandra Brown.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Dacă vrei ceva mai fantasy, recomand "Cântec de gheţă şi foc" de G.R.R. Martin.
Uite nişte autori foarte interesanţi: Paulo Coelho, Octavian Paler, Salinger, Umberto Eco, Irina Binder, Dostoievski, Tolstoi, Pablo Neruda, Goethe, Balzac şi Hugo.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc romane politiste, mai bine zis citeam ca acum abia de am timp sa le citesc pe cele pentru scoala.

| thalyslly a răspuns:

Un veac de singurarater
persuasiune
emma
ingeri si demoni

| bogdan72 a răspuns:

Stigmatul Casandrei (Cinghiz Atimatov), Huliganii (Mircea Eliade), Gradina de arama (Simon Vestdijk), Padurea norvegiana (Haruki Murakami), Intoarcerea din rai (Mircea Eliade), Nunta in cer (Mircea Eliade), Gemenii (Mircea Cartarescu), REM (Mircea Cartarescu) - ultimele doua sunt din volumul Nostalgia -, Enigma Otiliei (George Calinescu), De veghe in lanul de secara (J.D. Salinger), De ce iubim femeile (Mircea Cartarescu) si multe altele. Am ales cateva care mi-au placut mie mai mult, ca in "carti despre, viata, dragoste, psihologice" se incadreaza o foarte mare parte din literatura. Sper ca te-am ajutat happy

| cateluuus a răspuns:

Jane Eyre-Charlotte Brontte
La rascruce de vanturi-Emily Brontte

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Eu am inceput sa citesc " Cel care ma asteapta"- Parinoish Saniee.Este o carte foarte interesanta.

| Vasu27 a răspuns:

Hello, Diana, dupa mine ar fi asa.
Nu citi daca te plictisesti, trebuie sa doresti sa citesti, big grin, parerea mea.
Eu iti recomand o carte care te va ajuta foarte multe daca o s-o iei in serios.
PUTEREA-extraordinara-a-subconstientului-tau, se numeste cartea
Scrisa de Joseph Murphy
Cred ca aceasta propunere pentru tine este una buna, presupun.
Succes. iar daca iti place, spune-mi si o sa-ti mai recomand.big grin
Ciusss

| IustinDiac a răspuns (pentru Vasu27):

Este interesanta cartea. Daca tot ai citit asta iti recomand si "Expresia sentimentelor la om si la animale" de Darwin.

| Vasu27 a răspuns (pentru IustinDiac):

OK, Mersi

| IustinDiac a răspuns:

Citeste Vinetou are treaba cu viata, dragostea, nu foarte mult cu psihologia insa e mult suspans si poti citi cate o zi fara sa mananci.

| andreyb22 a răspuns:

" Invingatorul este intotdeauna singur " de Paulo Coelho.

| Utilizator05 a răspuns:

Carti despre viata:
-Anna Karenia-Lev Tolstoi
-Doamna Bovary-Gustave Flaubert
-La rascruce de vanturi-Emily Bronte
-Mandrie si prejudecata-Jane Austen
-Faust-Gheothe
-Numele trandafirului-Umberto Eco
-Mizeranilii-V.Hugo
-Palatul lui Procust-C.Petrescu
-Florile raului-Balzac

Carti despre dragoste:
-Domnișoara Christina-M. Eliade
-Maitreyi-M. Eliade
-Pânza de păianjen-Cella Serghi
-Seria Casa nopţii-P.C. și Kristin Cast
-Suflete pereche- Cecelia Ahern
-Apă pentru elefanţi-Sara Gruen
-Alchimia dragostei-Amanda Quick
-O plimbare de neuitat-Nihcolas Sparks.

Carti despre psihologie:
-Psihologia persuasiunii-Robert Cialdini
-Sensul vietii-Alfred Adler
-Secretele creierului uman-Sandra Aamodt si Sam Wang
-Micul manual al succesului- Vikas Malkani
-Invata din trecut, gandeste in viitor -Dan Sullivan si Catherine Nomura;
-Limbajul trupului(7 lectii simple)" -James Borg
-Ce faci cand esti speriat si ingrijorat-Dr. James J. Crist
-Almanah parapsihologic-(fara autor), editura Miracol