| Aberdeen a întrebat:

Ce carti(mai mult de dragoste, gen cele scrise de mihail drumes)imi puteti recomanda? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Iti recomand sa citesti:
"Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell (cartea mea preferata, e un roman de dragoste, de viata, dar si un roman istoric, iti va placea cu siguranta)
""Insula pierduta"- Margaret Mitchell ( nu e roman, e o nuvela superba despre ddragoste si onoare,. scrisa de autoarea mea prefarta, dupa ce decenii intregi s-a crezuit ca singura ei opera a fost "Pe aripile vantului")
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Sfarsitul unei iubiri"- Graham Greene
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Profesorul"- Charlotte Bronte
"Agnes Grey"- Anne Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte
"Madame Bovary"- Gustave Flaubert
"Rosu si negru"- Stendhal
z"Fii si indragostiti"- David Herbert Lawrence
"Departe de lumea dezlantuita"0- Thomas Hardy
"Robie"- William Somerset Maugham
"Qvo vadis"- Henryk sienckiewicz(un roman superb, il recomand tutror, o super poveste de iubire, o pledoarie pentru puter crdedintei, o lectie veritabila de istorie)
"Coliba unchiului Tom"- Harriet Beecher-Stowe (nu e roman de drgaoste, dar e o carte istorica si sociala trista, dar foarte frumoasa)
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu (cel mai frumos roman de dragoste din literatura romana, dupa parerea mea)
"La Medelenui"- Ionel Teodoreanu
"Ciresarii"- Constantin Chirita(5 volume superbe de aventuri ale unui grup vesel, unit si inventiv, format din 7 adolescenti, presarate si cu mici idile adolescentine, dar in special cu toata cutezanta, dorinta de aventura si prietenia sincera specifice varstei)
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"- Camil Petrescu (un roman amplu si mai dificil de citit, insa il recomand...e o adevarata capodopera a literaturii romane)
"Enigma Otiliei"- George Calinescu
"Maitreyi"- Mircea Eliade
"Elevu Dima dintr-a saptea"- Mihail Drumes(e una din cratile mele preferate, am recuiti-o de vreo 5-6 ori, si pana acum singura carte a lui Drumes pe care am citit-o...insa ma pe lista de lecturi "must have" si celelate doua romane ale scriitorului, "Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste")
"Panza de painjen"- Cella Serghi
Lectura placuta orice ai alege!

| Aberdeen explică (pentru Euletitia):

Foarte interesant(cu atat mai mult cu cat le-ai citit aprox. pe toate). Iata din ce ai enumerat tu ce am citit si eu:
-invitatia la vals;
-elevul dima dintr-a saptea(de asemenea happy )
-ciresarii;
-la medeleni;
-lorelei;
-etc...

iti multumesc, consider ca ai raspuns cel mai corect+argumentat, prin urmare meriti un mare "fundoi" big grin o seara buna

| Euletitia a răspuns (pentru Aberdeen):

Le-am citit chiar pe toate cele enumerate de mine, mai putin "Invitatie la vals " si "Scrisoare de dragoste" de Mihail Drumes, carti despre care am precizat in comentariu ca nu le-am citit inca, dar le am pe lista de must-have-uri. O seara buna si tie iti doresc si numai bine!

17 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

"Soția călătorului în timp" - Audrey Niffenegger. E superbă, sigur o să-ți placă!

| inconscient a răspuns:

Mie mi-a placut mult "Mandrie si prejudecata", nu am citit dar iti recomand si "Emma" si "Ratiune si simtire". Toate sunt scrise de Jane Austen!

| Aberdeen explică (pentru inconscient):

Multumesc happy

| inconscient a răspuns (pentru Aberdeen):

Pentru nimic! Sper sa-ti placa!

| MEIALI a răspuns:

"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Sfarsitul unei iubiri"- Graham Greene
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Profesorul"- Charlotte Bronte
"Agnes Grey"- Anne Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte
"Madame Bovary"- Gustave Flaubert
"Rosu si negru"- Stendhal
z"Fii si indragostiti"- David Herbert Lawrence
"Departe de lumea dezlantuita"0- Thomas Hardy
"Robie"- William Somerset Maugham
"Qvo vadis"- Henryk sienckiewicz(un roman superb, il recomand tutror, o super poveste de iubire, o pledoarie pentru puter crdedintei, o lectie veritabila de istorie)
"Coliba unchiului Tom"- Harriet Beecher-Stowe (nu e roman de drgaoste, dar e o carte istorica si sociala trista, dar foarte frumoasa)
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu (cel mai frumos roman de dragoste din literatura romana, dupa parerea mea)
"La Medelenui"- Ionel Teodoreanu
"Ciresarii"- Constantin Chirita(5 volume superbe de aventuri ale unui grup vesel, unit si inventiv, format din 7 adolescenti, presarate si cu mici idile adolescentine, dar in special cu toata cutezanta, dorinta de aventura si prietenia sincera specifice varstei)
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"- Camil Petrescu (un roman amplu si mai dificil de citit, insa il recomand...e o adevarata capodopera a literaturii romane)
"Enigma Otiliei"- George Calinescu
"Maitreyi"- Mircea Eliade
"Elevu Dima dintr-a saptea"- Mihail Drumes(e una din cratile mele preferate, am recuiti-o de vreo 5-6 ori, si pana acum singura carte a lui Drumes pe care am citit-o...insa ma pe lista de lecturi "m

| Aberdeen explică (pentru MEIALI):

Multumesc mult.iti apreciez modul de a gandi si mai ales lista destul de bogata in carti happy

| Alecsandra95 a răspuns:

Mandrie si prejudecata – Jane Austen
Anna Karenina – Lev Tolstoi
La rascruce de vanturi – Emily Bronte
Mitreyi – Mircea Eliade
Dragostea in vremea holerei - Gabriel Garcia Marquez
Adam si Eva – Liviu Rebreanu
Memoriile unei Gheise – Arthur Golden
Tess D'Urberville- Thomas Hardy
Marile speranțe - Charles Dickens
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Anna Gavalda Impreuna
Pânza de păianjen - Cella Serghi
Sotia calatorului in timp - Audrey Niffenegger
Accidentul - M. Sebastian
Madame Bovary-G. Flaubert
Rosu si negru – Stendhal
Despre dragoste și alți demoni - Gabriel Garcia Marquez
Amantul doamnei Chatterley - H.D. Lawrence
Marele Gatsby
Tess D'Urberville- Thomas Hardy
Enigma Otiliei - George Calinescu
Scrisoarea de dragoste Mihail Sebastian
Patul lui Procust de Camil Petrescu
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Anna gavalda - Cea care alina
Nopțile de Sânziene – Mihail Sadoveanu
Adela - Garabet Ibraileanu
Celelalte povesti de dragoste - Lucian Dan Teodorovici
Femei - Mihail Sebastian
Fiul risipitor- Radu Tudoran
Maestrul si Margareta - Mihail Bulgakov
Brida - Paulo Coelho
Coette-Cheri
James Meek-Un gest de iubire
Sa cunosti o femeie - Amos Oz
Scris pe trup - Jeannette Winterson
Spuma zilelor - Boris Vian
Zapada de primavara - Yukio Mishima
Iubita locotenentului francez - John Fowles
Unde esti? - Marc Levy
Pacientul englez - M. Ondaatje
Cutia neagra - Amos Oz
Cautatorii de scoici- Rosamunde Pilcher
Va place Brahms?- Simone de Beauvoir
What dreams may come - Richard Matesson
Cititorul - Bernhard Schlink
Lolita - Vladimir Nabokov

| Aberdeen explică (pentru Alecsandra95):

Am citit pana acum:
-Lorelei;
-Scrisoare de dragoste;

am o intrebare la care vreau sa imi raspunzi, te rog, sincer: tu ai citit toate aceste romane, sau este o simpla lista intermediara de pe net? indiferent de raspuns iti multumesc oricum happy

| Alecsandra95 a răspuns (pentru Aberdeen):

Toate nu...dar o mare parte da. si din cele care nu le-am citit, dar ti le-am recomandat, sunt romane pe care mi le-am propus si eu sa le citesc fiindu-mi recomandate. happy
S

| Aberdeen explică (pentru Alecsandra95):

Multumesc pentru raspuns happy...am ce face de acum laughing

| Alecsandra95 a răspuns (pentru Aberdeen):

Sunt o parte si online. happy
Si... asa ca si inceputhappy... iti recomand sa citesti "Adam si Eva" de Liviu Rebreanu.
Sper ca te-am ajutat! happy

| Aberdeen explică (pentru Alecsandra95):

big grin

| smarana a răspuns:

Buna trebuie sa incerci Casa Noptii sunt si tomantate si putintel cu vampiriri, dar sunt superbe

| Aberdeen explică (pentru smarana):

Ti-am luat-o inainte big grin...deja citesc al 3-lea volumwinking