| MadaRap a întrebat:

Ce carti mi-ati recomanda? Carti pe care le-ati citit si v-au placut. Dau funda! *nu de dragoste* big grin

Răspuns Câştigător
| eduard1 a răspuns:

* Cişmigiu & Comp - G. Băjenaru, extrem de amuzantă.
* Colţ Alb - Jack London, aventură.
* Martin Eden - Jack London
* Alexandre Dumas - Cei trei muschetari
* Alexandre Dumas - După douăzeci de ani
* Alexandre Dumas - orice
* Ivanhoe - Walter Scott, aventură, cavaleri.
* Herman Melville - Moby Dick
* Jules Verne - 20.000 de leghe sub mări
* Jules Verne - absolut orice, dacă îţi place.
* H. G. Wells - Omul invizibil
* H. G. Wells - Oul de cristal
* Michael Ende - Povestea fără sfârşit
* Stanislaw Lem - Solaris
* Stanislaw Lem - Ciberiada
* Picnic la marginea drumului - Arkadi Strugatki, Boris Strugatki un SF bun şi foarte interesant.
* Radu Tudoran - Toate pânzele sus, merită, e foarte reuşită.
* Karl May ˝Winnetou˝ (Old Surehand, etc), sau absolut orice (Testamentul incașului, etc).
* Bătrânul şi marea – Ernest Hemingway, excelentă (Nobel).
* Zorba Grecul - Nikos Kazantzakis, un roman extrem de pozitiv.
* ˝Mizerabilii˝ Victor Hugo (poţi să sari peste lungile explicaţii istorice dacă te plictisesc).

9 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Eu ți-aș recomanda Radu Tudoran:Sfârșit de mileniu (Casa domnului Alcibiade; Retragerea fără torțe; Ieșirea la mare; Victoria neînaripată; Privighetoarea de ziuă; O sută una lovituri de tun; Sub zero grade), Anotimpuri, Întoarcerea fiului risipitor, Al treilea pol al Pămîntului
Ionel Teodoreanu:Crăciunul de la Silivestri, Secretul Anei Florentin, Sa vie Bazarcă!

| Iunona a răspuns:

Emile Zola-La paradisul femeilor
Mihail Solohov- (Pe) Donul Linistit
Dostoieski-Casa mortilor, Judecatorul
Edgar Allan Poe- Corbul, Destramarea Casei Usher, William Wilson
James Joyce-Ulise
Laurence Sterne-Tristam Shandy

| Moryami a răspuns:

Pulbere de Stele
Generala: cei mai naspa ani din viata mea
Garda
Culisele palatului regal

| eduard1 a răspuns:

Ce vârstă ai?
Ce ţi-a plăcut până acum?

| MadaRap explică (pentru eduard1):

Am aproape 15 ani si mi-au placut in mod special "Viata pe un peron" de Paler, "Elevul Dima dintr-a saptea", "Singur pe lume", "Cazul Magheru", "Insula Misterioasa"...

| Andreea6996 a răspuns:

Depinde de interesele tale. Spune-ne mai multe despre ce iti place.

| Leibnitz a răspuns:

Shogun

| Crudu_Cristi_1989 a răspuns:

David Coperfield Print si Cersetor Tom Sawyer Insula Comorii O lume disparuta Colt Alb Cuore Singur pe lume Notre-Dame de Paris