| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți mi-ați recomanda sa citesc?(Am 15 ani )

53 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ion(Liviu Rebreanu), Maitreyi(Mircea Eliade), De veghe in lanul de secara(J.D Salinger), Harap Alb(Ion Creanga), Mara(Ioan Slavici).

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mersi! Câteva din ele le-am citit?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e o intrebare? sau o afirmatie? Eu cand eram in liceu le-am citit pe toate

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Era afirmatie.Am tastat gresit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Jules Verne, Alxandre Dumas, cărți de călătorie, biografii de oameni celebri care au reușit în viață ca Benjamin Franklin, Cristofor Columb,

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc! Îmi place să citesc Jules Verne. Abia aștept sa citesc si celelalte recomandari.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce experienta ai tu in a citi, asa ca ti-am recomandat ceva mai usurel. Totusi, pentru ca, probabil, nu vom avea sansa sa mai vorbim, trebuie sa-ti spun sa nu cumva sa nu citesti Victor Hugo, Balzac, Proust, Flaubert. Crede-ma ca nu vei regreta, iar viata ta va lua o intorsatura radicala, spre bine. Cartile lor sunt ceva mai dificile, dar sa-i pui pe un wishlist si, candva, sa te duci la ei. (gen sa-i citesti, nu sa mori, Doamne fereste. happy )

| minrest a răspuns:

Regii Blestemati, de Maurice Druon; Istoria Angliei, de Andre Maurois; Aventurile lui Huckleberry Finn si Aventurile lui Tom Sawyer, de Mark Twain.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Mulțumesc frumos!

| Plato a răspuns:

In plus fata de ce ti-a recomandat Ray, iti sugerez "Elevul Dima dintr-a saptea", "Don Quijote", "Dragostea in vremea holerei", "Rosu si Negru".
Mai apoi, deoarece e putin mai dificila ca astea, "Divina Comedie" a lui Alighieri.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Mulțumesc! Le voi încerca.

| anamariarot a răspuns:

Ce fel de cărți îți plac în general?

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Cărți SF, de aventură, polițiste.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cărți polițiste te poți orienta, bineînțeles, către Agatha Christie, dar și către autori scandinavi (Stieg Larsson, Camilla Lackberg, Yrsa Sigurdardottir) sau chiar români: Rodica Ojog Brașoveanu.
Pentru cărți SF sau de aventură, în afară de seria Harry Potter, nu prea știu ce să-ți recomand.
Spor la citit!

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Mulțumesc.

| Nilsson a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca nu a recomandat nimeni pana acum sa citesti Biblia, chiar daca nu esti un crestin practicant, ca si cultura generala normal mi se pare sa incepi cu cea mai influenta, tradusa si tiparita carte din istorie ce a marcat civilizatia umana cel mai mult.

Totusi, fiind destul de voluminoasa si pe alocuri chiar greu de inteles, ti-as recomanda doua carti din Biblie: cartea Proverbelor (din Vechiul Testament) si evanghelia dupa Ioan (din Noul Testament, care descrie viata lui Iisus din perspectiva apostolului Sau cel mai apropiat).
Nu iti ia mai mult de o zi sa le citesti pe amandoua.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Merci.

| FaraNumePls a răspuns:

Pai de exemplu eu citesc otello si am citit acum o saptamana Romeo si Julieta. Oricum eu sunt atras de teatru, nu stiu daca si tu esti. Plus, mie imi place foarte mult genul dramatic.

| anonim_4396 explică (pentru FaraNumePls):

E sunt atrasă de teatru, doar daca e comedie.

| FaraNumePls a răspuns (pentru anonim_4396):

William Shakespeare e de tine laughing eu am inceput sa citesc de la el in urma cu doar o săptămână. Operele lui se citesc usor si au rima.

| GPA a răspuns:

1. Seria Harry Potter - J.K. Rowling

2.De veghe în lanul de secară - J.D. Salinger

3.Trilogia Jocurile Foamei - Suzanne Collins

4.Sub aceeași stea - John Green

5. Mândrie și prejudecată - Jane Austen

6.Carrie - Stephen King

7.Să ucizi o pasăre cântătoare - Harper Lee

8. Jurnalul unui adolescent timid - Stephen Chbosky

9. Jurnalul Annei Frank - Anna Frank

10.Romeo și Julieta - William Shakespeare

11. Unde se avântă vulturii - Alistair MacClean

12. Misiune specială - Edgard Thome

13. Winnetou - Karl May

| anonim_4396 explică (pentru GPA):

Am citit "Harry Potter " si este grozavă seria. Am început sa vizionez si filmele. Doua din ele se difuzează maine la TV.
Voi încerca si celelalte cărți.Mersi!

| syd a răspuns:

­­­iti recomand, in ordinea asta (fiindca a doua o continua pe prima), intoarcerea din rai si huliganii de eliade. n-am sa le fac niciun elogiu, spun doar ca le-am citit tot in jurul varstei de 15-16 ani si m-au marcat intr-un mod aparte. ca side note, recenziile de pe net le strica farmecul in cateva randuri, deci te sfatuiesc sa le eviti daca ai de gand sa le citesti.

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Ok.Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

48 de legi ale puterii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Balena Alba, Printul, 1984

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Le trec pe listă.

| GirlOnline81 a răspuns:

Iti recomand cartile din colectia " Adevarul".

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Mersi!

| Horus35 a răspuns:

Dacă mi-ai spune ceva despre preferințele tale... poate îți recomand ceva ce s-ar putea să-ți și placă. Care e genul tău preferat? Cam ce te atrage și ce te plictisești?

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Îmi plac toate genurile de carti, mai putin cele istorice si cele de dragoste.

| Horus35 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o serie care a stat la baza unui joc video. Aparține de literatura fantastică și perioada poate fi aproximată cam la Evul mediu, deși nu este ceva realist. E vorba de seria de cărți a lui Andrzej Sparkowski: 1 Ultima dorința, 2 sabia destinului, 3 sângele elfilor, 4 vremea disprețului. Are mult mai multe cărți dar cred că doar acestea au fost traduse. Personal îmi plac foarte mult.
In rest: Mizerabilii (nu ai cum să ratezi) și cărți de la Balzac, Stendhal și mai apropiat, Stephen King.

| anonim_4396 explică (pentru Horus35):

Mulțumesc mult!

| Tranconoid a răspuns:

Hokaugo no Meranai

| anonim_4396 explică (pentru Tranconoid):

Autor nu are? Sau e invenție?

| Tranconoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Desene japoneze

| anonim_4396 explică (pentru Tranconoid):

Înteleg. Până acum nu m-am uitat. Ma gândesc.

| Tranconoid a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumesc nu imi da funda. Dar o carte buna e Oliver Twist. E cartea mea fav

| anonim_4396 explică (pentru Tranconoid):

Nici nu aveam de gând?

| Karol1877 a răspuns:

Seria autor Emil Cioran.

| anonim_4396 explică (pentru Karol1877):

Mulțumesc!

| Nefarius a răspuns:

Bună! Îți recomand cu căldură Război și Pace de Lev Tolstoi, Desculț de Zaharia Stancu, Parfumul de Patrick Suskind, Marile Speranțe de Charles Dickens și Un veac de singurătate de Gabriel Garcia Marquez. Toate acestea sunt cărți pe care ar trebui să le citești fără complicații si cel mai important, să le și întelegi la vârsta ta, bineînțeles. Și crede-mă pe cuvânt, aceste cărți sunt adevărate comori ce îți vor face sufletul să vibreze, purtându-l prin cele mai diverse stări.
PS : Război și Pace își va schimba viața happy

| anonim_4396 explică (pentru Nefarius):

Mulțumesc! Cu siguranță le voi citi.

| Nefarius a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur. Lectură placută!

| Nadeko a răspuns:

Îți recomand seria Divergent dacă ești pasionat de SF. Autoarea se numește Veronica Roth. Zi superbă!

| anonim_4396 explică (pentru Nadeko):

Mulțumesc! Am auzit de această serie. Sper sa o citesc în curând.Îmi plac mult cărțile SF.

| Geici7474 a răspuns:

Orice de Dostoievskiwinking

| anonim_4396 explică (pentru Geici7474):

Mulțumesc pentru sugestie!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Geici7474):

Ai sarit peste cal! Dostoievskii, nici tu nu-l intelegi! Sau poate de aceea recomanzi? E bine sa citesti, ca sa te afli in treaba!

| kysu a răspuns:

Numele trandafirului

| anonim_4396 explică (pentru kysu):

Merci! O voi citi.

| Laurentiu9Andrei a răspuns:

Ti-as recomada mai bine un serial decat o carte laughing Daca e un serial incearca The breaking bad chiar daca e mai vehi happy

| anonim_4396 explică (pentru Laurentiu9Andrei):

Am văzut cateva, dar nu sunt fan seriale.Mai mult îmi place să citesc serii de cărți.E mai plăcut sa-mi imaginez eu lumea din carte.