Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce carti politiste cititi? Eu am terminat un numar marisor de romane de acest gen.

Răspuns Câştigător
| tickey a răspuns:

Eu iti recomand o carte foarte buna. Citadela - A.J. Cronin. Nu e roman politist dar e o carte care te schimba. O sa vezi.

20 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cartile lui Georges Simenon, cele cu comisarul Maigret, le-ai citit?

Răspuns utilizator avertizat
| FluturicaMicaMica a răspuns:

Sherlock Holmes de Arthur Conan Doyle. (Sper că așa i de scrie numele)

| medicine a răspuns:

Toata seria Sherlock Holmes de Arthur Conan Doyle. Merita. La fel si Hercules Poirot de Agatha Christie.

| Magda211102 a răspuns:

O sa incep cu Agatha Christie cu ale sale capodopere. Odata ce citesti aceasta scriitoare restul romanelor politiste sunt plictisitoare.Am citit 16 carti de Agatha Christie ca de exemplu:Ceasurile,Chiparosul Trist,Pisica printre porumbei,Dupa imormantare,Moarte in nori(am ramas socata),Muncile lui Hercule,Oglinda sparta,O supradoza de moarte,Cu cartile pe masa,Nemesis,Conacul dintre dealuri,Crima de pe terenul de golf etc.
Alte carti bune sunt cele scrise de Arthur Conan Doyle cu Seria Sherlok Holmes,desi nu sunt cu crime si urmatoarele titluri sunt minunate
Seria James Bond(o citesc acum )
Seria Arsene Lupin(numai cuvinte de lauda aduc acestei carti, e superba)
Regii blestemati(istorie+urzeli)
Regina Margot de Alexandre Dumas
Laleaua Neagra etc.
Clive Cussler aventura, triller
Dan Brown(iubesc, ador, citesc)
Karl May capodopere

| 333333333 a răspuns (pentru Magda211102):

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Am citit destule carti dintre cele enumerate. Dan Brown- exceptional.

| Magda211102 a răspuns (pentru 333333333):

Ai mare dreptate! Ma bucur ca le-ai citit.Sunt foarte incantata de bunele tale gusturi.Nu am mai intalnit pana acum cineva care sa fi citit mare parte din ele.Ai foarte mare dreptate,cu adevarat Dan Brown este exceptional, superb, magnific, capodopera si am ramas fara adjective! Daca nu te superi precizeaza exact pe care le-ai citit, deoarece mi-ar face o deosebita placere sa vorbim despre ele.

| 333333333 a răspuns (pentru Magda211102):

Draga Magda, romanul Codul lui da Vinci, este foarte bun. Actiunea este foarte interesanta, nu am gasit nimic exagerat religios. Pur si simplu am intuit criminalul si ca sa vezi si sa nu crezi….mi-a placut personalitatea criminalului. Momentan ma odihnesc putin, dupa o lunga serie de lecturi. Toate romanele enumerate pe acest topic sunt foarte bune dar sunt grele. Daca esti draguta si vrei sa vorbim mai mult, uite adresa blogului meu unde pot sa recomand mii de carti dar si articole interesante despre ingrediente naturale utilizate in industria cosmetica. Eu sunt inginer chimist.

https://afgrtgtrfhfrhbgfhgfhgg.wordpress.com/......eprocesat/

| Magda211102 a răspuns (pentru 333333333):

Multumesc de raspuns. Daca tot veni vorba de blog-uri te anunt ca am si eu unul, uite link-ul daca vrei sa-l vizitezi https://fanfantasysite.wordpress.com/ dupa nume este evident ca prefer fantasy-ul, dar din cand in cand apare si un roman politist/triiler/mister.Beneficiile plantelor le recomand cu draga inima si nu ma deranjeaza sa vorbesc despre ele.Interesanta profesie!

| 333333333 a răspuns (pentru Magda211102):

Buna seara. Am vizitat blogul tau, este foarte dragalas. Am o biblioteca virtuala(e-book, pdf) plina de literatura fantasy. Si eu citesc acest gen. Blogul meu este la inceput daca vizitezi, lasa te rog un mesaj, sa fiu mandra de primul vizitator. Sunt o mare iubitoare de pisicute, cand fuge una sunt adoptate sapte. Buna seara

| 333333333 a răspuns (pentru Magda211102):

Buna seara. Am vizitat blogul tau, este foarte dragalas. Am o biblioteca virtuala(e-book, pdf) plina de literatura fantasy. Si eu citesc acest gen. Blogul meu este la inceput momentan, am modificat adresa, nu mai este valabila cea mentionata. O sa scriu pe topic dupa ce o sa modific blogul. Sunt o mare iubitoare de pisicute, cand fuge una sunt adoptate sapte. Buna seara si multa fericire si sanatate in luna simbolica a doamnelor.

| Magda211102 a răspuns (pentru 333333333):

Desigur poti sa-mi trimiti link-ul si il voi vizita cat de curand.Blog-ul meu nu exista de mult, de 7-8 luni.La vizitatori nu stau prea bine si imi fac publicitate cum pot.E "dragalas" pentru ca sunt o persoana copilaroasa.Ma bucur ca citesti acest gen, pentru ca eu una il consider seducator, te extrage din monotonia zilelor obisnuite.Imi plac animalele de orice fel sunt mai bune ca unii oameni.

| 333333333 a răspuns (pentru Magda211102):

Buna, uite autorii S.F. din biblioteca mea : ANNE RICE, A.C. CRISPIN, ALAN DEAN FOSTER, A.E von VOGT, ALEKSANDR ROMANOVICI BELEAEV. Am scris un mic comentariu pe site-ul tau la romanul Misterele din Channel Row, astepta moderare. O zi buna.

| Magda211102 a răspuns (pentru 333333333):

Moderarea e automata.Se face imediat.Multumesc! Nu mai este nevoie sa conversam pe TPU, poti sa-mi scrii direct pe blog.

| 333333333 a răspuns:

Detalii: am un CD cu romane politiste si cultura generala in varianta pdf. Genul politist:Agatha Christie (una din cele mai cunoscute scriitoare din lume, autoarea a numeroaselor romane poltiste, creatoarea personajului Hercule Poirot); (Edgar Wallace, prolific scriitor de gen politist); Haralamb Zinca ( unul dintre cei mai populari scriitori ai nostri, naratiuni abil construite).
Din categoria cultura generala: Caterina de Medici, Filip cel Mare, Vlad Tepes, Agonie si extaz prezinta viata lui Michelangelo Buonarroti (1475-1564), a fost in acelasi timp pictor, sculptor si arhitect, lasand in urma sa unele dintre cele mai importante lucrari din istoria artei. Dintre operele sale voi aminti statuia lui Bacchus, grupul statuar Pieta, statuia lui David, frescele din Capela Sixtina de la Vatican, cupola bazilicii Sfantul Petru din Roma.

| 333333333 a răspuns:

Buna. Cronin are carti foarte frumoase dar sunt grele. Am multe romane scrise de acest autor. Sir Conan Doyle - actiune buna dar nu ma descurc. Agatha Cristie - Misterul de la Sittaford, ultima carte citita. Georges Simeon, incerc sa cumpar.

| 333333333 a răspuns:

Dar recomand romanele SATRA (viata cotidiana a tiganilor) si GROAPA - originile Bucurestiului, cu tiganii lui, pana in zilele noastre. Doua romane exceptionale.

| 333333333 a răspuns:

Adresa blog personal pentru o mai buna documentare,
https://afgrtgtrfhfrhbgfhgfhgg.wordpress.com/. Accesati primul titlu, dupa ce dati motor de cautare pe google. Sunt multe lucruri interesante. Blogul are o denumire mai lunga, formata din mai multe litere.

| Roplayermlg2k16 a răspuns:

Iti recomand Cainele din Baskerville! E foarte faina cartea!

| 333333333 a răspuns (pentru Roplayermlg2k16):

Hristos a Inviat. Pace si fericire in suflete si multe bucate pe masa de sarbatoare.