| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ce trebuie sa cuprinda mai exact metodologia unei lucrari de cercetare?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Exact ce spune numele: metodele pe care le-ai folosit pentru a analiza ceea ce analizezi si pentru a ajunge la rezultate.

Spre exemplu, in statistica vorbim despre: colectarea datelor, prelucrarea lor, analiza lor etc. Toate acestea fac parte din metodologie. Spre exemplu, in cazul analizei datelor, spui ca: datele sunt analizate cu ajutorul unui model de regresie multifactorial, ce are la baza procedura celor mai mici patrate etc.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta ar trebui sa ti se predea la facultate, inainte sa ti se ceara.

Trebuie sa stabilesti, mai intai, ce tip de cercetare faci, ce metode aplici etc.