| andycoolgirl a întrebat:

Cum as putea sa invat cat mai eficient sa alcatuiesc propozitii in engleza? Vizualizarea filmelor fara subtitrare ajuta? multumesc

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Chiar si cu subtitrare ajuta pentru ca asociezi direct ceea ce auzi cu ceea ce citesti, dar nu e gresit faptul ca poti invata si fara. Ceea ce mai poti face este sa asculti muzica in engleza si sa ii citesti versurile daca iti place ca sa o poti intelege. Apoi te poti uita la tot felul de filmulete si tutoriale in engleza pe net, sunt funny si invet usor daca te uiti zilnic. Bafta!

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Da, ajuta. ai putea alege un film preferat pe care sa il vizionezi cu subtitrare, apoi fara - in repetate randuri.
Eu am facut asta de 20 de ori cu un episod dintr-un serial preferat pana m-am prins tot ce vorbeau ei acolo. Faza era ca vorbeau destul de repede, de aceea am reascultat episodul de atatea ori big grin