| alexandra4004 a întrebat:

Cum as putea sa invat germana mai usor, adica cuvintele nu le pot memora doar daca le tocesc si nu stiu ce sa fac. Pls ajutati-ma!

dau funda!

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

De ce crezi ca e grea? Pentru ca sunt pronuntii diferite fata de ce stii tu probabil, engleza, franceza sau spaniola. Dupa ce incepi sa prinzi vei vedea ca nu e grea deloc. La fel si rusa, o limba melodica. Oricum, sfatul meu pentru tine, unul foarte sincer, este sa incepi sa inveti cat mai multe limbi si cat mai bine. Eu sunt acum in afara tarii si crede-ma, 3 limbi la activ mi-au prins de minune si alte doua stiute doar pentru comunicare de baza.

5 răspunsuri:
| TCosminn a răspuns:

Ia-ti un curs de germana, audio+video si repete, repeta, repeta. Doar este mama invataturii. Nu e grea deloc germana. Ti se pare ciudata si de aceeea crezi ca e grea. Spor la invatat!

| versatile a răspuns (pentru TCosminn):

laughing E foarte grea germana

| alexandra4004 explică (pentru TCosminn):

Wow! Super! Stii o gramada de limbi! Ma bucur pentru tine si mersi de sfat!

| TCosminn a răspuns (pentru alexandra4004):

Nu-i nimic extraordinar in asta Alexandra. Stiu oameni care cunosc 7, 8, 10 limbi. Invata cat de multe poti. Vei vedea rezultatele. Iti multumesc!

| TCosminn a răspuns (pentru versatile):

De ce crezi ca e grea? Pentru ca sunt pronuntii diferite fata de ce stii tu probabil, engleza, franceza sau spaniola. Dupa ce incepi sa prinzi vei vedea ca nu e grea deloc. La fel si rusa, o limba melodica. Oricum, sfatul meu pentru tine, unul foarte sincer, este sa incepi sa inveti cat mai multe limbi si cat mai bine. Eu sunt acum in afara tarii si crede-ma, 3 limbi la activ mi-au prins de minune si alte doua stiute doar pentru comunicare de baza.

| versatile a răspuns:

Nu invata cuvintele ca pe papagal si nu prea cred ca o sa poti invata ceva dintr-un curs audio + video.happy Trebuie sa ai cu cine sa comunici in fiecare zi in germana ca sa inveti.