| Nimeni91 a întrebat:

Buna, dragii mei! Îmi place foarte mult sa citesc, nu îmi place un anume tip de literatura, citesc și clasici și contemporani. Nu am nici măcar un gen preferat, daca pur și simplu îmi place subiectul cărții, o citesc. Îmi puteți recomandă câteva titluri? Menționez că am 18 ani; mi-au plăcut toate lucrările din bibliografia școlară primită de profesori.
Care este cartea voastră preferată?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia la talavit seria Dune.

| Simpatic a răspuns:

Mie imi vine in minte o carte care mi-a placut mult sa o citesc Varsta inocentei - Edith Wharton

| Nimeni91 explică (pentru Simpatic):

Buna! Multumesc foarte mult! Chiar as vrea sa o citesc. Sa stii ca am auzit de ea de la niste prieteni, care au spus ca le-a placut, si sper sa imi placa si mie, insa am tot amanat lectura aceasta, din cauza scolii, dar acum ca vine vacanata, si mai e si o luna, imi pot face timp.Multumesc din nou!

| Simpatic a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu placere!

| NLS a răspuns:

Nu am doar una.
Recomand sa iei la rand (daca nu ai facut-o deja) Thomas Hardy, Dostojewski, Mark Twain, Alphonse Daudet, Victor Hugo, Charles Dickens, Jane Austen, surorile Brontee,...

Acum recitesc o carte pe care am primit-o cadou in urma cu 25 de ani: Memoriile Diavolului - Frederic Soulie.

Ca sa dau totusi niste nume de romane ce m-au captivat: Crima si pedeapsa si Vraciul. (pe langa opera lui T. Hardy).

Dintre operele autohtone, cel mai mult mi-au placut: La Medeleni, si dramaturgie istorica in versuri (Razvan si Vidra, Apus de Soare, etc)

| Nimeni91 explică (pentru NLS):

Multumesc mult! Da, am citit clasici, de la unii autori am citit mai mult, de la alții, mai puțin, însă mi-au plăcut.
Din operele autohtone menționate de tine, încă nu am citit "Răzvan și Vidra", mulțumesc foarte mult de recomandări, mă bucur că încă mai sunt apreciați clasicii, întrucât, din cercul meu social, majoritatea resping ideea de scriitor clasic, de operă reală, toți se îndreaptă către contemporani, mai ales către acele cărți care prezintă povesti de iubire apropiate imposibile în viața reală, care mie, ca sa fiu sinceră, nu îmi prea plac, am citit ceva, însă mi se par prea încărcată de clișee. Încă nu am citit "Crima și pedeapsa", mulțumesc de recomandare, sper din toată inima să îmi placă, am mai citit din literatura rusă și mi-au plăcut toate operele, deși au un limbaj încărcat, sunt mult mai bune decât orice carte contemporană.
Mulțumesc, din nou!

| NLS a răspuns (pentru Nimeni91):

Iti recomand si Torente, de Anne Marie Desmarest,
Si Undeva, candva - Richard Matheson

Deasemenea: Verisoara mea Rachel,
si Rebecca (ambele de Daphne du Maurier)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea mea preferată este Biblia.
De citit am mai citit și îți recomand:
"Din lumea celor care nu cuvântă" - de Emil Gîrleanu
"Heidi, fetița munților" - de Johanna Spyri
"Comoara din insulă" - de Robert Louis Stevenson
"Chemarea străbunilor" - de Jack London
"Terapia prin râs" - de Lenny Ravich
"Calea către Hristos" - de Ellen G. White
"Lumea noastră, încotro?" - de Alejandro Bullon