| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! As vrea sa citesc, cat mai multe carti interesante. Imi puteti recomanda cateva lecturi care v-au placut? Am 17 ani si nu am un anumit gen care sa imi placa, pot citi orice fel de carti daca imi atrag atentia prin ceva anume.
Multumesc anticipat si sarbatori fericite tuturor!

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

O carte care o recomand tuturor adolescentilor, si nu numai: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

Apoi urmeaza cartile lui Ben Carson: https://www.viatasisanatate.ro/pachet-ben-carson

"Minte, caracter si personalitate": https://www.viatasisanatate.ro/cautare?s=minte
Aceata de pe urma o gasesti si in aplicatia EGW Writings2 de pe Magazin play.

| Catrice a răspuns:

50shades of Grey, kamasutrahee hee

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Dacă le-ai pus în aceeași categorie, e clar că pe una dintre ele nici n-ai deschis-owinking

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eh,cui ii place una, îi place și cealaltăhee hee

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Cât se poate de greșit.

Încep să cred că că te-am supraevaluat mai devreme zicând că pe una n-ai deschis-o. Așa că trebuie să te întreb: Ai citit măcar una dintre ele? rolling on the floor N-au efectiv NICIO treabă una cu alta.

Și ca să nu fac spam doar de dragul de a demonstra că recomanzi cărți pe care nu le-ai citit. Răspunsul meu pentru Carmen28:

Pe mine la vârsta ta cel mai mult m-au atras operele lui Freud, dar dacă nu te pasionează psihologia, sunt șanse mari să te plictisească.

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pe prima n-am putut din cauza clișeului. Compar și eu din auzite csfhee hee

| Nimeni91 explică (pentru AnastasiaK):

Iti multumesc mult pentru recomandari. Da, imi place acest gen de carti, si o sa incerc sa le citesc.

| sabin89 a răspuns:

La 17 ani, pentru mine cea mai atractivă a fost Contele de Monte-Cristo. Bineînţeles, au fost şi altele, dar asta a fost cea mai.

| NLS a răspuns:

"Jane Eyre"
"La rascruce de vanturi"
"Rebecca"
"Verisoara mea Rachel"
"Marile sperante"
"Mandrie si prejudecata"
"Undeva, candva"
"Sub cerul liber"
"Mizerabilii"

"Doi ochi albastri"
"Primarul din Castebridge"
"Tess d'Urbervilles"
"Departe de lumea dezlantuita"
"Jude Nestiutul"
"Idila pe un turn"

| Nimeni91 explică (pentru NLS):

Multumesc! Sunt niste carti minunate, dintre care am citit si eu o parte.

| NotNamed a răspuns:

1. Carti de dezvoltare personala/interumana
- Secretele succesului - Dale Carnegie
- Secretele succesului in aria digitala - Dale Carnegie
- Incepe cu ce nu iti place - Brian Tracy
- Lider fara functie - Robin Sharma
- De la bine la excelent - Zig Ziglar
- Putere nemarginita - Anthony Robbins
- Talentul nu este suficient - John C. Maxwell
- Despre succes - Napoleon Hill
- Schimband gandirea iti schimbi viata - Brian Tracy
- Inteligenta erotica - Esther Perel

2. Carti de dezvoltare psihologica
- Arta manipularii - Kevin Dutton
- 12 reguli de viata - Jordan B. Peterson
- Gandire rapida, gandire lenta - Daniel Goleman
- Stand and deliver. Cum sa devii un maestru al comunicarii si un orator desavarsit – Dale Carnegie
- Superficialii: efectele Internetului asupra creierului uman – Nicholas Carr
- Efectul Lucifer - Philip Zimbardo
- Psihologia Persuasiunii - Robert Caldini
- Darul psihoterapiei - Irvin Yalom
- Omul in cautarea sensului vietii - Viktor Frankl
- Dopamina - Daniel Lieberman
- Curajul de a fi vulnerabil - Brene Brown
- Anxietatea - Scott Stossel
- Psihologie. Cum sa te intelegi pe tine insuti si pe ceilalti - Louise Deacon
- Capcanele inteligentei - David McRaney
- Totul despre tehnologia persuasiunii - Robert B Cialdini

3. Carti de dezvoltare economica
- De la idee la bani - Napoleon Hill
- Tata bogat, tata sarac - Robert T. Kiyosaki
- Secretul mintii de milionar - T. Harv Eker
- Cum sa identifici si sa-ti perfectionezi stilul de management – Ichak Kalderon Adizes
- Inteligenta emotionala in Leadership - Daniel Goleman
- Gandire rapida, gandire lenta - Daniel Kahneman
- Stiinta de a deveni bogat - Wallace Wattles
- Ce este educatia financiara... de fapt? - Robert T. Kiyosaki

| KR0NSTADT a răspuns:

"Vânător în Taiga", scrisă de Jan Kozak.
"I-a înghițit pădurea", scrisă de Robert Gallard.

| al0o0o0 a răspuns:

Recomand cu toata increderea „Intoarce-te la mine" de Simona Lungu.Este o duologie geniala.Este vorba despre o poveste exceptionala de dragoste dintre o romanca si un neamt pe timpul celui de-al doilea razboi mondial.

| Onisim10 a răspuns:

Salut!
Eu am avut carteaea preferată, și mi-a plăcut enorm.
Cartea se numește:"Cartea Prafului"
Sper să îți placă!

| Cosmin483 a răspuns:

Tatoatorul de la Auschwitz. E o carte incredibila. Merita citită!

| Nimeni91 explică (pentru Cosmin483):

Multumesc pentru raspuns, ma bucur ca a mai citit cineva aceasta carte. Am citit-o si eu si am iubit-o cu adevarat.