| DNA01 a întrebat:

Dupa ce termin liceul as vrea sa ma duc la facultatea de litere dar nu stiu cum e acolo. Imi poate spune cineva cum e la faculatea de litere ca sa stiu la ce sa ma astept?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde de fiecare facultate in parte, intrebarea ta este pusa intr-un mod... generalizat.

De exemplu in TM, la litere este oarecum greu, dar si acolo se imparte in diferite sectii pe diferite specializari. Plus ca se adauga invatarea unor noi fundamente de la 0. Mai sunt si profesorii la care, din cate am auzit acolo, conteaza foarte mult prezentele si ce faci pe la ore. Dar se poate trece, ca la orice alta facultate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu.

| InvatamProgramare a răspuns:

O facultate de litere este mult mai usoara decat una tehnica gen poli. Problema la facultati precum litere, istorie, geografie e ca cei care le incep le termina si pot folosi acea diploma pe post de evantai. Adica foarte putini care termina o astfel de facultate ajung sa isi gaseasca un job in domeniu.