| Denisa7677 a întrebat:

Bună!
Help
Cand citesc cu voce tare in clasa un text sau tema am emotii mari.
Nu stiu de ce
Imi tremura vocea si simt ca nu mai pot respira
Ce sa fac?
Help

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Te antrenezi mai mult la treaba asta citind regulat cu voce tare. Azi un pic, maine un pic si tot asa pana te obisnuiesti. Asta se intampla din cauza ca atunci cand citesti nu faci pauze ca in vorbire. Cand vorbesti cu cineva, tu mai taci, mai vorbeste celalalt, etc. Cand citesti, nu te mai opresti pana nu termini, mai ales daca nu respecti punctiatia precum virgule, linii de pauza, etc.

1 răspuns:
| Michaeel a răspuns:

Rusinea sau frica de colegii.Ti-e frica ca nu cumva sa te incurci sau sa te faci de ras.Fa-ti curaj si ai incredere in tine, astfel nu vei mai avea emotii si nici nu te vei mai balbaii.