| dulcimini a întrebat:

Imi dati titluri de carti de aventura pentru copii de clasa a 4-a? Va rog.

6 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Colt alt
Singur pe lume
Print si cersetor
Viata la tara
Ocolul pamantului in 80 de zile

| wolder a răspuns:

Fram ursul polar
Alice in tara minunilor

| ElenaSA a răspuns:

Este si in lista de lecturi suplimentare: "Unde fugim de-acasa" de Marin Sorescu.Alta carte:" Miraculoasa calatorie a lui Edward Tulane" de Kate DiCamillo.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
"Aventurile lui Tom Swayer'', "Aventurile lui Huckleberry Finn'', "Print si cersetor''-Mark Twain
"Calatoriile lui Gulliver''-Johnathan Swift
''Colt-Alb''-Jack London
"Singur pe lume''-Hector Malot
''Comoara din insula''-Robert Louis Stevenson

| Vi003 a răspuns:

Citeste "Amintiri din copilarie", e o carte destul de greu de citit pentru ca are multe regionalisme. Multi spun ca au citit-o, dar n-au facut-o, stiu povestile din partea a II-a de la gradinita. "Fram, ursul polar" e o carte minunata din care ai invatat si la orele de citire/lectura. Mergi la biblioteca scolii si vorbeste cu doamna de acolo despre ce-ai vrea sa citesti. Vezi ca si la sfarsitul cartii tale de Limba romana trebuie sa fie o lista cu lecturi din care poti sa-ti alegi. Foarte frumos din partea ta ca ai astfel de preocupari!

| Shinybow a răspuns:

Incearca Scoala Fricosilor. Si eu am primit-o cand eram clasa a patra