| irina4219 a întrebat:

Buna, imi poate recomanda cineva carti fantasy din literatura romana sau universala, pentru grupa de varsta 11-14?

Răspuns Câştigător
| Laura2323 a răspuns:

Harry Potter ca prima optiune, este mai usor de citit spre deosebire de Stapanul inelelor pentru grupa aceasta de varsta. Recomand Jules Verne, in special Insula Misterioasa, desi nu se incadreaza tocmai la fantasy.

4 răspunsuri:
| SomethingFunni a răspuns:

Incearca colectii de 100 de basme populare, in folclor inca mai exista niste concepte originale pe care literatura moderna le-a abandonat.

| DeliNes a răspuns:

O sa-ti recomand doua "clasice": saga "Cronicile din Narnia" si "stapanul inelelor". Daca nu mai este si"Busola de aur"m sau daca inca n-ai citit-o mai e si saga"Harry Potter". Sper ca ti-am fost de folos!

| KarinaLee6 a răspuns:

Coraline sau Cartea cimitirului