| Doub a întrebat:

Imi puteti recomanda si mie carti gen "Jane Eyre ","Pe aripile vantului","Mandrie si prejudecata"?happy

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Emma de Jane Austen, Agnes Grey de Anne Bronte, Vilette de Charlotte Bronte, Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul, Doamna Bovary de Gustave Flaubert, Ratiune si simtire de Jane Austen, Parcum Mansfield de Jane Austen, Persuasiune de Jane Austen.
Daca ai rabdare sa citesti carti mai maricele poti incerca si Balciul desertaciunilor de William Thackeray, este o carte foarte buna si Anna Karenina de Lev Tolstoi. Cea din urma este destul de complexa si ti-as recomanda-o daca ai peste 16, 17 ani pentru a o aprecia la adevarata ei valoare.

24 răspunsuri:
| Doub explică (pentru OoBunnyoO):

Ador sa citesc, iar daca imi place cu adevarat o carte poate sa aiba si 1000 de pagini ca nu o las din mana pana nu o terminlaughing

| mixxjim a răspuns:

La rascruce de vanturi, Tess d'Uberville, Marile sperante, Ratiune si simtăminte (Sense and sensibility de Jane Austen, e ca Mandrie si prejudecata), Emma, Dona Alba, Lorelei, Mataniile, Femeia de 30 de ani. Dupa ce le citesti pe astea imi spui, intre timp ma mai gandesc si la altele happy

| Doub explică (pentru mixxjim):

Ok! Mersi!happy

| andrei1237 a răspuns:

O carte buna este Aripi de Aprylinne Pike.

| MadRaven a răspuns:

Citeşte cărţi de Mircea Eliade.
Trebuie neapărat să citeşti "Maitreiyi" şi "Nuntă în cer". Sunt aşa de frumoase! Mircea Eliade are un mod superb şi inedit de a descrie sentimente.
De asemenea, cărţile sale sunt foarte complexe. O să vezi că te vor dezvolta foarte mult. Mai ales, îţi vor dezvolta vocabularul foarte mult.
Eu zic că majoritatea cărţilor lui Eliade trebuie citite măcar o dată în viaţă.
Sper să le citeşti şi tu şi să-ţi placă la fel cum mi-au plăcut şi mie! happy
Spor la lecturat!

| Doub explică (pentru MadRaven):

Ooo! Eliade e unul dintre autorii mei preferati..Am citit si "Maitreyi" si "Romanul adolescentului miop" cand eram mai micahappy...acum m-am apucat sa citesc "Rosu si Negru" de Stendhalhappy Multumesc!

| PedoBarbie a răspuns:

Crimă şi pedeapsă.

| MadRaven a răspuns (pentru Doub):

Şi eu am vrut să citesc "Roşu şi Negru", dar era împrumutat de la bibliotecă de către altcineva.
Citeşte şi "Nuntă în cer" de Eliade, e frumoasă. happy Şi "La Ţigănci" e interesantă, dar e foarte grea.
Acum citesc "Quo Vadis".

| Doub explică (pentru MadRaven):

Am citit "La Tiganci" si intr-adevar e destul de complicata..adica e o carte plina de semnificatii, Gavrilescu reprezentandu-l pe omul tipic care nu reuseste sa-si depaseasca conditia..cat despre "Quo Vadis" e o carte geniala am citit-o la recomandarea mamei si am vazut si filmul..chiar e o carte impresionanta! Spor la citit!happy

| MadRaven a răspuns (pentru Doub):

Mulţumesc!
De curiozitate, în ce clasă eşti? happy
Paler ai citit? Iubesc omul ăsta :X "Interviu cu Dumnezeu" e aşa frumos...l-am citit când eram mică, el mi-a strârnit dragostea pentru cărţi pe care o am acum.

| Doub explică (pentru MadRaven):

Cred ca am citit pe net ceva de genul, dar nu stiu sigurhappy..sunt clasa a X-a happy tu?

| MadRaven a răspuns (pentru Doub):

Eu sunt ceva mai micuţă :)
Sunt în clasa a VIII-a.
Uite:
http://filedelumina.ro/2012/08/25/interviu-cu-dumnezeu/
Finalul mi se pare pur şi simplu perfect. Nu i-aş fi găsit o încheiere mai bună de atât.

| Doub explică (pentru MadRaven):

Ohh! Clasa a 8—a? Bafta multa la examenul pe care il vei avea!

| MadRaven a răspuns (pentru Doub):

Mulţumesc! O să am nevoie de multă baftă. laughing

| Atlas33 a răspuns:

Buna.daca tot zici ca adori sa citesti incearca Sonata Kreutzer de Lev Tolstoi si ADAM si EVA de Rebreanu... poate ai timp sa-mi multumesti candva. ciao

| Doub explică (pentru Atlas33):

Să-ţi mulţumesc?laughing

| Atlas33 a răspuns (pentru Doub):

Ce stii tu!

| Doub explică (pentru Atlas33):

Hă?

| Atlas33 a răspuns (pentru Doub):

Sau lasa.

| Doub explică (pentru Atlas33):

Mno, serios, chiar nu înţeleg ce vrei să spui.
Aş aprecia dacă m-ai lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Http://bestanimations.com/......gif-28.gif
Îmi mulţumeşti mai târziu.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Tocmai s-a spart.
Mai ai vreunul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Păi normal că s-a spart dacă l-am dat pe mâna ta.
Nu, nu mai am.
Adică am, dar nu vreau să-ţi dau. laughing

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Dar sunt copil cuminte. :3