| olijertiu a întrebat:

Imi puteti spune niste titluri de carti scrise gen Mandrie si prejudecata sau Jane Eyre? Imi place perioada aia cu baluri, rochii, scrisori si dragoste. tongue

12 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

"Scrisoare de dragoste", Mihail Drumeș.
Și dacă tot îți plac cărțile de dragoste, cartea mea preferată e: "Soția călătorului în timp", Audrey Niffenegger. Sigur o să îți placă, e prea frumoasă...

| LegionarulRoman a răspuns:

Anna Karenina-e preferata mea laughing

| Euletitia a răspuns:

Buna! Uite si mie mi-a placut mult "Jane Eyre", iar "Mandrie si prejudecata " nu am citit-o, innsa am auzit ca e foarte buna. Am sa-ti recoman alte romane care pe mine m-au fascinat;
"Coliba unchiului Tom'-Harriet Beecher Stowe
"Qwo Vadis"-Sienckiewicz
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"insula"-Margaret Mitchell
'Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Panza de paianjen'_cella Serghi
"Maitreyi"-Mircea Eliade
Lectura placuta!

| lea72 a răspuns:

Eu am citit toate cartile scrise de Jane Austen, daca ti/a placut mandrie si prejudecata te sfatuiesc sa le citesti pe toate. Apoi ar fi si Nord si Sud de Elisabeth Gaskell.

| fadnox a răspuns (pentru lea72):

`nord si sud` de care spui a fost ecranizat pe romantica toama-iarna trecuta?

| fadnox a răspuns (pentru lea72):

stendhall, hugo, balzac, ch dickens

| lea72 a răspuns (pentru fadnox):

Nord si Sud a fost ecranizata, nu stiu pe ce post a fost transmis, ti/am enumerat cartile care mie mi/au placut, nu imi plac cele care nu au happy end.

| Marr117 a răspuns:

Bună! Încearcă "Invitaţie la vals", "O scrisoare de dragoste" sau "Elevul Dima dintr-a 7-a" de Mihail Drumeş. Mie mi-au plăcut mult. Baftă! happy

| Bolocan_Christine_1996 a răspuns (pentru Marr117):

Le-am citit si eu, sint preferatele mele.

| Bolocan_Christine_1996 a răspuns (pentru Marr117):

Le-am citit si eu, sint preferatele mele.

| ghrayada a răspuns:

La rascruce de vanturi de emily bronte, tess d'urbervilles de thomas hardy, rosu si negru de stendhal, cam tot ce a scris honore de balzac

| alexandrey08 a răspuns:

Gasesti orice gen de carti la universitate (intreaba de Domnul Poescu Marin Marius) in general seara dupa ora18.