| AnonimMM678 a întrebat:

Buna imi puteti spune va rog ce opere se incadreaza la urmatoarele romane, le vreau pe toate:
Roman psihologic
Roman interbelic
Roman postbelic
Roman al experientei
Roman psihologic apartinand perioadei interbelice
Roman realist
Roman obiectiv
Roman subiectiv
Va rog vreau la fiecare toate operele care intra. Multumesc mult :*

5 răspunsuri:
| LoryC a răspuns:

Roman psihologic: Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război
Roma interbelic: Ion, Enigma Otiliei, Mayitrey, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război
Roman postbelic: Zmeură de câmpie
Roman al experienței: Mayitrey
Roman realist: Ion, Enigma Otiliei, Moromeții
Roman obiectiv: Ion
Roman subiectiv: Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război

| LoryC a răspuns (pentru LoryC):

Mai poate la postbelic si volumul 2 din Moromeții, iar la interbelic volumul 1 din Moromeții

| LoryC a răspuns (pentru LoryC):

Iar la romanul experienței, dacă nu ai studiat Mayitrey, poți lua Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război

| Panteraa a răspuns (pentru LoryC):

Morometii e postbelic, ambele volume. Nu infirma gresit daca nu stii.

| LoryC a răspuns (pentru Panteraa):

Așa mi s-a spus și la pregătire la română.