| Rocked_Edy_1990 a întrebat:

Imi puteti va rog spune toate Intamplarile din Povestea Harap-Alb De Ion Creanga?

Răspuns Câştigător
| CatalinaAlexandra2000 a răspuns:

Amu cica era o data un crai cu 3 feciori si craiul avea un frate, care era un imparat si avea 3 fete.

Imparatul era batran si trimisese o scrisoare in care ii cerea craiului sa trimita pe unul din feciori sa devina imparat in locul lui.

Craiul ii chema pe toti cei 3 feciori si ii intreba care dintre ei se simte vrednic sa mosteneasca imparatia fratelui sau.

Cel mai mare din frati pornise primul, insa se intoarse speriat de un urs. Al doilea care pleca fu fratele mijlociu care se intoarse inapoi speriat de urs la fel ca fratele mare

Craiul a devenit foarte dezamagit de cei doi, nu mai avand nici o speranta.Peste cateva clipe cel mai mic dintre ei se intoarse la tatal sau povatuit de Sf. Duminica. Craiul ii ingadui si lui sa plece, insa cu bagare de seama fiindca daca se intoarce si el la fel ca si fratii lui il avertizeaza ca nu-l mai primeste acasa. Flacaul isi ia hainele cu care tatal sau a fost la nunta(vechi si zdrentuite), calul cu care a fost la nunta(un calut mic si jigarit) si cateva arme.primeste carte de la tata-su si pleaca.

Si merse el ce merse pana ce da de-un urs.Calul nu se opreste,flacaul scoate buzduganul,insa nu apuca sa loveasca ursul ca incepe sa urle:"Dragul tatei,nu da ca eu sunt." si baiatul pleca mai departe,c-apoi Dumnezeu sa ne tie,ca cuvantul din poveste, inainte mult mai este

Si merse o zi,doua, trei pana ce ajunse la un codru unde ii iese un span in fata, cerandu-I sa-l ia cu el ca i-a fii de folos.Baiatul refuza si trecuse mai departe.Mai incolo aparu acelasi span imbracat altfel care-i cere sa-l ia cu el, insa flacaul refuza din nou.Trecusera mai departe pana ce ajunsera la un loc in care se inchide calea.Peste tot doar codrii.Harap-Alb nu stia pe unde sa mearga,peste cateva secunde aparu din nou acelasi span imbracat iarasi altfel.Spanul il convinge in sfarsit sa-l ia cu el, insa cu conditia sa-I arate drumul. Ajunsera iar pe drum si trecusera pe langa o fantana unde se opresc. Spanul se baga in fantana si bea apa, dupa care il lasa pe flacau sa bea.In momentul in care baiatul a intrat in fantana, spanul inchide fantana. Spanul face o afacere cu el: il lasa sa iasa daca ii lasa lui tronul si jura cu gura pe palos ca il slujeste pana la moarte.Si pe langa asta ii schimba numele flacaului cu Harap-Alb

Mai departe merg ei ce merg pana ajung la imparatie. Spanul da cartea primita de la flacau imparatului, aratand ca el este trimisul craiului.Mosul il pofteste pe "nepot" la masa unde mananca o salata nemaivazuta, luata din Pestera Ursului. Spanul da ordin baiatului sa aduca si lui cateva salate din acelea.Baiatul asculta:merge la cal il incaleca si lasa call sa-l duca unde-o vrea el.La un momentdat ajung la o casa derapanata care era chiar casa Sf. Duminici, care se decide sa il ajute sa scape de span.Culege niste plante, le fierbe si le duce in Pestera Ursului. Ursul bea cateva inghitituri dupa care cade lat. Flacaul merge repede ia cate salate poate si pleaca inapoi la imparatie.

Imparatul ii arata spanului colectia de diamante, care erau foarte pretioase.Nu se pot gasi decat pe cerbul din Padurea Cerbului. Spanul da ordin baiatului sa ucida cerbul sa il aduca cu tot cu piele.

Harap-Alb incaleca calutul care il duce iar la Sf.Duminica.Toti trei pleaca spre Padurea Cerbului unde sapa o groapa, il baga pe mezin inauntru.Cand cerbul iese afara,baiatu se repede cu palosul primit de la Sf. Duminica la gatul cerbului pe care il taie dintr-o singura lovitura, dupa care se intoarce la imparatie cu pielea cerbului. Imparatul pregati o masa regala cu tot ce doresti la ea, la care era si Harap- Alb invitat.Si prin discutii se auzi la un moment dat o pasare ce pomenea de fata imparatului Ros.Cand spanul aude, se enerveaza si da ordin lui Harap-Alb sa o aduca pe fata imparatului Ros.

Isi incaleca calul si pornesc la drum fara a mai trece pe la Sf. Duminica.Pe un pod cei doi trec pe langa un grup de furnici.Nevrand sa le calce Harap-Alb trece prin apa.Recunoscatoare,furniciile ii ofera o aripa de care daca va avea nevoie, doar sa-I dea foc si toate furniciile vor sari in ajutor.Mai departe da peste un roi de furnici care nu-si gasea locul.Harap-Alb le face un adapost, primeste o aripa din partea craiesei si pleaca mai departe.Si mai mersera ei pana ce dau de Mos Gerila, pe care il iau cu ei.Mai merg ei o bucata de drum dupa care dau de Flamanzila pe care il iau si pe el cu ei.Si mai merg inca o bucata de drum dupa care dau de Setila.Si mai mersera, mai mersera pana ce intr-un sat dau peste un nebun cu un un singur ochi, era Ochila pe care il iau cu ei.Mai mersera o bucata buna si dau peste un om care tragea cu arcul dupa niste pasari, numit Pasari-Lati-Lungila, pe care se decid sa-l primeasca in misiunea lor. Pornisera tussase la drum spre imparatia imparatului Ros.Ma rog, mersera ei ce mersera pan ce la un momentdat ajung in ograda imparatiei.

Harap-Alb se arata imparatului ii spune cine e si ce intrentii are.Imparatul Ros ii pofteste sa stea intr-o coliba peste noapte.Harapo-Alb si ceilalti parteneri accepta.Ros da ordin slugii lui sa dea foc cabanei in care vor sta.Cand toti vad casa in flacari, Gerila sufla de trei ori si gata, focul disparuse. Dupa ceva timp in cabana se isca o cearta intre toti.Cand sluga vede ca nu-i urma de foc in casa fuge la imparat sa anunte.Imparatul vine sa vada ce se intampla.Harap-Alb intreaba daca s-a decis, insa in loc sa-I raspunda ii cheama la masa.Toti cer ce vor: Rflamanzila cat mai multa mancare si Setila cat mai multa apa.Nu trece mult timp si imparatul se intoarce cu 12 harabale cu paine, 12 ialovite fripte si 12 buti pline cu vin. Flamanzila si Setila ii lasa pe ceilalti sa manance primii,insa sa nu manance tot. Flacaii se pun pe mancat, dar degeaba oricat ar manca, mancarea era tot acolo.Se pusera Flamanzila si Setila intr-un fiunal sa manance de n-au mai lasat firmitura sau picatura.

Imparatul da sarcina de a separa dintr-un sac macul de nisip.Nimeni n-avea asa maini mici incat sa prinda boabele de mac sau nisip.Atunci Harap-Alb aprinde aripa primita de la furnici.In momentul respectiv toate furniciile aparura de peste tot.In cateva secunde tot macul era separat de nisip. Dupa furniciile plecara prin palat sa piste pe imparat.

Dimineata urmatoare, imparatul ramane uimit de cat de bine fu facuta treaba. Urmatoare sarcina este de a pazi pe fata imparatului Ros.

Se facu noapte si toti se pun de straja.La miezul noptii fata iese pe geam transformata intr-o pasarica. Ochila o vede si-I da de stire lui Pasarila.Cei doi se chinuie cat se chinuie, dar la un moment dat prind fata si o duc in pat, unde o gaseste imparatul dimineata urmatoare.Imparatul suparat da o ultima proba.Mai are o fiica, identica cu fata lui. Daca o recunoaste pe fata lui i-o va da de indata.

Harap-Alb vazandu-se incurcat aprinde aripa de albina.Atunci Craiasa Albinelor sosi de indata, si ii spuse:acea fata care va tresari cand o voi atinge, atunci sa stii ca acea este fata.In sfarsit,Harap-Alb ghiceste fata, iar imparatul ii ingaduie sa o ia. Fata ii spune ca nu vine cu el decat daca calul lui merge pana in varful muntilor, aduce 3 smicele de mar dulce dulce, apa cea vie siu cea moarta si va ajunge inaintea turturicii mele. Turturica parca nu vru.Calul lui Harap-Alb nici nu sta pe gand, se intoarse cu toate cele cerute inaintea turturicii.Harap-Alb isi ia oamenii, isi ia fata si pleaca spre imparatie. Dupa un timp, toti cei 5 voinici coboara si-l lasa pe Harap-Alb cu fata.Salata si pielea cerbului le-a dus cu placere spanului insa parca fata nu vrea sa i-o dea.Si mersera ei ce mersera pana ce ajunsera la imparatie unde toti ii asteptau in prag.Cand spanul vazu fata se repezi so ia in brate, insa ea il tranti pe jos spunand ca nu el este fiul craiului ci Harap-Alb.Toti ramasesera incremeniti

Spanul nervos, sare la gatul lui Harap-Alb si-I taie capul dintr-o singura lovitura.Atunci calul se repede cu dintii il prinde de cap si-l arunca in inaltul cerului. Fata lui Ros imparat il inconjura de trei ori cu cele 3 smicele de mar,il stropeste cu apa moarte,apoi cu apa vie si de indata Harap-Alb invie.

In final, cei doi ingenuncheaza in fata imparatului si isi jura credinta, primind binecuvantarea si imparatia lui.Si-ncepu nunta, toti au fost poftiti.Era veselia mare intre toti, si a tinut veselia ani intregi.Iar pe la noi sine are bani bea si mananca si cine nu se uita si rabda.

Ar fi trebuit sa te las sa faci singur rezumatul, pentru ca este un frumos bazm. Funda?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Sigur, uite-le aici http://www.lecturirecenzate.ro/2010/10/11/harap-alb-ion-creanga/