| Flower02 a întrebat:

In ultima vreme m-am cam plictisit, nu mai stiu ce sa fac. M-am gandit sa mai citesc cate ceva, caci de obicei asa imi mai revin din starea asta de plictiseala.
Dar nu prea am idei. Ce carti bune imi recomandati?
Am citit Elevul Dima., Invitatie la vals, Scrisoare de dragoste, Moartea lebedei, Ciresarii.
Ceva tot in genul acestora asa vrea sa mai citesc. Aveti ceva idei? happy

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna!"Elevul Dima dintr-a saptea"e si una dintre preferatele mele, "Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste" nu le-am citit inca, dar urmeaza sa o fac, intrucat mi-au fost recomandate d e foaret multe persoane."Ciresarii" de asemnea mi-a placut mult, considerand-o o carte minunata cu si pentru adolescenti. Observ ca tu preferi carti din literatura romana, asa ca in prima faza am sa-ti recomand tot carti din literatura romana:
"Maitreyi"-Mircea Eliade(o minunata poveste de drogostetraita in India, din pacate, fara final fericit)
"Romanul adolescentului miop" -Mircea Eliade(nu face parte dintrte preferintele mele, ba chiar in prima faza nu l-am putut termina, dar multora le place, asa ca s-ar putea sa ti se potriveasca si tie)
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Panza de paianjen"-Cella Serghi( un roman superb, l-am recitit de mai multe ori si chiar il recomand si altora)
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu(desi in primele 20-30m de pagini s-ar putea sa te cam plicitiseasca, daca o continui nu iti va parea rau, e un minunat roman de dragoste, in opinia mea, chiar cel mai frumos
roman de dragoste din literatura romana...e si ultima mea caret citita)
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-camil Petrescu(putin mai greu de citit, fiind un roman foarte profund, eu chiar il consider cel mai profund si mai complex roman din literatura romana, inegalabil prin subiect si prin sti)
"Toate panzele sus"-Radu Tudoran(o carte de aventuri foarte buna, nu am citit-o, dar mi-a fost recomandata d emulti pasionati de lectura si ma s-o incep si eu curand,)
Daca vrei sa incerci ceva si din literatura universala, iti recomand:
"lassie se intoarce acasa"_Eric Knight(o carte care are ca protagonist...un caine ciobanesc, emotionanta si deosebita, o lectura usoara, pe care sunt convinsa ca o veic citi cu foarte multa placere)
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway
"Doi aji de vaxcanta" sau orice alta acret de Jules Verne, e un autor foarte bun si citit, mai ales daca iti plac cartile de aventuri, despre calatorii etc
"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe([utin fantezista, am citi-o si recitit-o acum cativa ani cu foarte multa placere, asa ca daca vrei sa incerci o lecyura usoara si pasionanta, ti-o recomand)
Daca esti interesata sa citesti carti mai complexe, romane celebre din literatura universala, mari capodopere etc, iti recomand:
"Pe aripile vantului"-Mragaret Mitchell
"Insula pierduta"_Margaret Mitcell(o povestire redusa ca dimensiuni, descoperiita abia in 1996, dupa ce decenii intregi se crezuse ca Margaraet Mitchell a scris doar romanul "Pe aripile vantului", o lectura palpiatanta, despre iubire si onoare, actiunea desfasurandu-se pe o insula din Pacific)
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz( afost si ramnae una dintre preferintele mele de lectura, un roman complex, despre iubire, istorie, crestinism si Imperiul Roman)
"David Copperfield"-Charles Dickens(o carte minunata, ma citi toate cele 3 volume in vreo 2-3 zile, efectiv nu ma mai puteam desprinde de lectura, sigur iti va placea si tie)
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte(o carte superba)
"La rascruce d e vanturi"_Emily Bronte(am citit-o initial in engleza, apois i in romana, si de ambele dati m-a fascinat, desi are multe elemente trioste, chiar dramatice, este o lectura deosebita, romanul fiind o capodopera a literaturii engleze)
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher Stowe(o carte superba, pe care am citi-o si am recitit-o de mai multe ori cu aceeasi placere)
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham Greene
"Rebecca"-Daphne du Maurrier(am citi-o doar in engleza, dar am auzit ca este tradusa si in romana si se gasese...e un roman frumos si pasionant, complet diferit de majoritatea cartilor care le-am citi pana acum)
Lectura placuta orice ai alege si iti doresc sa scapi cat mai curand de plictiseala. daca ai intrebari despre cartile care ti le-am recomandat, contacteaza-ma. O seara frumoasa iti doresc!

| Euletitia a răspuns (pentru Euletitia):

Scuze pentru greselile de scriere, dar am scris mult si nu am recitit mesajul si s-au mai strecurta greseli, cum ar fi inversarea unor litere.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! http://lecturirecenzate.ro/ În partea de jos a paginii găsești liste cu lecturi recomandate, pe vârste. De asemenea, pe acest site găsești povestiri pe scurt ale multora dintre ele, care te ajută să înțelegi mai ușor atunci când citești textul întreg.

| Flower02 explică:

Multumesc mult tuturor, stiam eu ca o sa primesc ajutor prin metoda asta.
Mi-ati dat de lucru, am ce citi o perioada lunga de acum. happy

| nanalicious a răspuns:

Sabrina. Acum o citesc si eu.

| deea27andreea a răspuns:

Si mie mi-a placut foarte mult Moarte lebedei, mi-au placut si celelalte carti, dar Moartea lebedei pentru mine are ceva aparte.
Eu iti recomand cateva carti pe care le-am citi si mi-au placut foarte mult:
-Departe de lumea dezlantuita->Thomas Hardy
-Promisiune mincinoasa->Howard Roughan
-Cutia cu bomboane otravite->Anthony Berkely
-Iubita locotenentului francez->John Fowles
-Logodnicii->Alessandro Manzoni
-Ingeri si demoni->Dan Brown
-Ben Hur->Lew Wallace
-Bel-Ami->Guy de Maupassant
-Vraciul.Profesorul Wilczur->Tadeusz Dolega-Mostowicz(sunt 2 volume, dar se merita citite)
-Crima in Orient Express->Agatha Christie
-Laleaua neagra->Alexandre Dumas

Sper ca te-am ajutat! Te pup! Funda?

| Sally93 a răspuns:

La Medeleni happy

| gabiguidea a răspuns:

Harry Potter 1-7.Foarte interesante

| gabiguidea a răspuns:

Harry Potter.

| LorenaaM a răspuns:

"Singur pe lume " de Hector Malot sau Maiteyi de Mircea Eliade. Merita!

| DINUTA1997 a răspuns:

Tias recomanda sa citesti "Tema pentru acasa" de Nicolae Dabija sau "Insula misterioasa" de Jules Verne.