| Nextone a întrebat:

Intrebarea mea se adreseaza persoanelor ce manifesta interes pentru carti.
Trebuie sa imi pregatesc lucrarea de Licenta si am nevoie de niste titluri de carti referitoare la viata si opera lui Marin Sorescu si carti referitoare la critica volumelor "La Lilieci" sau interpretarea acestora. La biblioteca nu am gasit ceva strict pe aceste teme.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Eugen Simion - Scriitori romani de azi(cred ca in vol I gasesti despre opera lui Sorescu un capitol bogat)
Dictionarul general al literaturii romane - Ed. Academiei
La Lilieci - Ed. Art, nu stiu anul, dar are o prefata foarte buna.
Opera lui Marin Sorescu - incearca sa cauti pe net, e o carte aparuta acum cativa ani a unei tinere interprete.
Incearca si aici:
http://revistacultura.ro/......%E2%80%9C/
Iar pentru incadrarea in epoca literara, cauta ceva despre poezia optzecista.
Incearca la biblioteca facultatii, la Biblioteca Centrala Universitara...sigur vei gasi ce doresti!

| Nextone explică (pentru Dmonik):

Multumesc mult!