Întrebare recomandată | Nimeni91 a întrebat:

Buna!
Merita sa îmi cumpăr in Kindle? Eu citesc și cărți electronice, de pe telefon. Daca in cumpăr un Kindle, pot transfera fișierele care le am pe telefon pe Kindle?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită. Da, poți.

| Wr3nch a răspuns:

Merita. Cartile le poti deacarca moca in engleza si daca chiar nu gasesti in MOBI (format-ul folosit de kindle) le poti converti cu Calibre.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Asa, zi-i si lui @gabicoo de conversie, ca el nu a auzit de asa ceva...
@NLS: Ca o fi fost greu a naibii sa convertesti PDF-urile in epub... Plus ca acum se poate si cu PDF-uri: https://goodereader.com/......zon-kindle

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc!
Mă gândeam că mă ajută la citit, din moment ce citesc foarte mult. Mie, sinceră să fiu, mi se pare un obiect util, după câte mi-ați povestit aici.

| Nimeni91 explică (pentru Wr3nch):

Mulțumesc mult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Ai Kindle dar ai si jucarioare de la concurenta. Vezi aici - https://www.pcmag.com/picks/the-best-ereaders - si aici - https://nypost.com/article/best-e-readers/

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, mulțumesc!

| NLS a răspuns:

Kindle nu suporta PDF-uri (cel putin nu in mod oficial).
Se pot insa trimite pe adresa de Kindle si astfel le poti accesa.

https://www.techradar.com/how-to/pdf-to-kindle

Daca ai doar docx, doc,
azw (formatul proprietar Kindle),
EPUB si MOBI, atunci merita sa iti cumperi asa ceva.

Se zvoneste ca pe viitor o sa suporte doar EPUB, insa cred ca nu se aplica si la dispozitivele existente pe piata.

| gabicoo a răspuns:

Am avut unul cu câțiva ani în urmă! Împrumutat de la cineva! Nu puteam citi cărți în alte formate gen PDF. Doar epub-uri în formatul lor, care trebuiau plătite!
Voiam să îl cumpăr dar am renunțat!
Merită cumpărat doar dacă citește toate formatele: epub, PDF, doc, docx, etc.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Merita daca o sa il folosesti foarte des, altfel eu nu ii vad rostul.

| Nimeni91 explică (pentru Aasdfghj):

Majoritatea cărților pe care le citesc sunt electronice, mai ieftine, și uneori, le mai iau depe grupurile de pe Facebook destinate iubitorilor de cărți.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Nimeni91):

Atunci, in cazul asta, merita.