| HetameTyui a întrebat:

Mi-ați putea recomanda niște romane despre comunism? Sau memorii, jurnale? În special as vrea despre ororile din închisori și/sau despre ororile din comunism în general. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Anee1667 a răspuns:

1.Trăgători și mistificatori.Contrarevoluția Securității în decembrie 1989
2.A fost odată comunism
3.Istorii nescrise, infamii neprescrise. Amintiri despre război, captivitatea în URSS și viața în comunism.
4.Repetiție la moarte din spatele gratiilor
5.Istorii (ne)spuse
6.Academia politică de la Aiud. Deținuți politici în România anilor '80.
7.Cultura și elitele române sub comunism, din perspectiva Securității, 1964-1989
8.Masoni sub judecată comunistă
9.Steagul roșu. O istorie a comunismului
10. Locuri ale suferinței
11.Cum a apărut comunismul în lume și alte povești șocante despre Ciuma Roșie.
12.Agresiunea comunismului în România
13.Și eu am trăit în comunism
14. Dragul meu turnător
15.Un singur cer deasupra lor

| HetameTyui explică (pentru Anee1667):

Ai citit A fost odată comunism? Si dacă da, cum ți s-a părut?

8 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Pe lângă ce a spus Anee1667, îți recomand și Fenomenul Pitești de Virgil Ierunca; e cutremurătoare.

| HetameTyui explică (pentru anamariarot):

Mersi pentru recomandare, am sa cumpăr cartea. Dar zi-mi, te rog, cum ți se pare cartea A fost o dată comunism? Ca nu prea am văzut recenzii pe internet.

| anamariarot a răspuns (pentru HetameTyui):

Din păcate nu te pot ajuta, pentru că nu am citit-o

| danutzu96 a răspuns:

Manifestul Partidului Comunist - Karl Marx, Friedrich Engels
Cred ca cea mai importanta lucrare despre comunism.

| Zorn a răspuns:

Jurnalul Fericirii - N. Steinhardt
Inchisoarea noastra cea de toate zilele - Ion Ioanid

| blackno1 a răspuns:

Despre inchisoare tot ce a scris Tot ce a scris Wurmbrand, care-i un fel de Steinhardt.
Astazi mai bine nu m-as fi intalnit cu mine insami- H Muller
Spovedanie pentru invinsi- P Istrati
Iarna decanului- Saul Bellow
Viata mea ca spioana- K Verdetery
Have fun! Eu m-am saturat raut de tot de lecturile despre comunism.

| HetameTyui explică:

Dar ce părere aveți despre A fost odată comunism?