| yourkittycat a întrebat:

O recomandare de carti pentru dezvoltare personală?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaga literatura mondiala, mai ales ceea de specialitate orientata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Candva, am inceput cu "Puterea prezentului" - Eckhart Tolle. La inceput, specifica ca probabil, cititorul o sa revina si o sa citeasca iar aceasta carte. Si aparent, am revenit big grin (si nu numai de doua ori). Deci nu as putea sa trec cu vederea aceasta carte asa usor (te ajuta mai ales daca ai multe ganduri in minte).

Acum depinde daca vrei dezvoltare pe plan financiar sau pur si simplu mental, ar fi mai multe carti. Dar o sa presupun ca ultima varianta. Pana la urma, toate au un strop de idee comerciala in ele, dar daca ar fi sa mai zic ceva random, ar fi ultima carte citita Puterea extraordinara a subconstientului tau" - Joseph Murphy.

Dar cum am spus, depinde de domeniu. Daca o sa revii candva cu mai multe detalii despre ce cauti, te ajut cu placere happy

Bafta!

| AvalohAlyn a răspuns:

Seria de cărți "The Secret" (Secretul) de Rhonda Byrne alcătuită din Secretul, Puterea, Magia, Eroul, Secretul-invataturi zilnice +Secretul și Puterea adolescenților
Lectură plăcută!

| Nemessys a răspuns:

Arta subtila a nepăsării

Arta subtila a disperării

No more mr nice guy ( e valabila și pentru femei)

Maturitatea emoțională

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Terapia prin râs - de Lenny Ravich
2.Viaţa mea aici şi acum (Gestalt terapia) - de Andre Moreau
3.The Secret - Secretul, Legea atracţiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezvoltarea personala a devenit un domeniu destul de vast, te intereseaza ceva anume? precum psihologie, finante, NLP, esoteric, etc?

| yourkittycat explică (pentru anonim_4396):

Psihologie

| anonim_4396 a răspuns (pentru yourkittycat):

Puterea magica a gandului david j. schwartz
the secret rhonda byrne
incepe cu ce nu-ti place/ eat that frog brian tracy - asta e despre productivitate, obiective. etc
manual pentru viata joe vitale
inteligenta emotionala daniel goleman
secretel e succesului - how to win friends and influence people dale carnegie
gandire laterala eduard de bono
awaken the giant tony robbins
poti sa-ti vindeci viata louise l. hay

sunt multe, cauta topuri pe net. daca esti in Bucuresti, di ncand in cand se mai fac cursuri scurte gratuite, pentru incepatori, despre NLP, cred ca ti-ar placea mult.

Depinde ce urmăreşti să dezvolţi.
Îţi recomand să faci o analiză asupra 5 cele mai mari defecte ale tale şi să lucrezi la ele după aia, cauţi cărţi care tratează subiectul problemei.
Consider că dacă reuşeşti să scapi de măcar 3 cele mai mari defecte ale tale multe lucruri se vor rezolva, cu siguranţa vei putea spune că "te-ai dezvoltat personal".

| Onisim10 a răspuns:

Cartea Prafului.

| GraveDigger91 a răspuns:

Atomic Habits

| dezvoltarepersonala a răspuns:

Sunt sigura ca am raspunsul potrivit pentru intrebarea ta. Lux Pedia este un canal de YouTube de unde te poti inspira pentru a avea o viata de succes. Vei gasi atat clipuri despre dezvoltare pe plan personal cat si pe plan financiar. :
https://youtu.be/E8qAbJhs2DE

Nu uita sa te abonezi daca iti plac videoclipurile happy