| Davidzz a întrebat:

Buna oameni buni am o intrebare am notele asa la materia matematica : 10, 10,9 si 8 in teza, ce note mai imi trebuie pentru media 10, iar la romana notele 10, 10,9 si 9 in teza, ce medie imi iese si daca nu imi iese 10, ce note mai imi trebuie, multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa incercari aici: http://www.diana-ionescu.ro/calculator-medii/

| Trumpinator a răspuns:

La matematica este imposibil sa-ti mai iasa 10 deoarece : pentru a avea media 9.50 cu teza 8 => (media-oral*3+teza)/4=9.50 => media-oral*3+teza = 38 => media-oral*3=38-8=30 => media oral = 10.00 => Daca ai un 9 nu-ti mai poate iesi 10.
La Romana iti iese 9.49 (pentru ca se rotunjeste la primele 2 zecimale sad ) Si eu am avut aceeasi problema...Mai ai nevoie de un 10.

| Davidzz explică (pentru Trumpinator):

Logic daca mai as avea timp cati de 10 mai ar trebui sa iau sa imi iasa media la mate 10?

| Trumpinator a răspuns (pentru Davidzz):

Infinit. Nu mai poti avea 10. Nici Dumnezeu n-ar putea. Pentru ca ai nevoie de 10.00 (media la oral) ceea ce e imposibil sa ai, pentru ca ai un 9