| AlinAsu a întrebat:

Particip la Balul bobocilor ca si prezentator.
Stiu cum se face, doar ca as vrea sa fiu sigur unde se pun accentele pe urmatoarele propozitii:

1- Bună seara stimați specatori!
2- Gazdele dumneavoastră din această seară suntem noi, Nume
3- Da, să știți că nu glumim deloc! In această seară vom avea parte de o călătorie la clasa I, căci bobocii liceului nostru vor trece probe inițiale pe drumul maturizării lor.
4- Vizele de călătorie au fost supervizate de profesorii diriginți ai claselor a unsprezecea, de doamna director Nume, de domnul prof. Nume care a asigurat decorul deosebit si așteptăm check-ingul din partea celui mai vigilent juriu
5- Toate costurile călătoriei au fost suportate de cei mai generoși sponsori cărora le dorim mult succes in afaceri...

Va multumesc. Daca adaugati si putine indicatii scenice gen ar fi super.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa incepi cu:
"buna seara dragi colegi si stimati profesori...
Pentru ca nu esti intr-un public larg, esti intre colegii de liceu, chiar si cei de a 9-a tot colegi iti sunt, ca atare, te referi la toti colegii tai si bineinteles profesorii care sunt acolo si trebuei sa le arati respectul.

Incearca sa vorbesti romaneste de la cap la coada, ca s-ar putea sa ti se atarga atentia de profesori, sau alte persoane mature, prezente la bal (precum sponsorii, parintii, vreun inspector scolar, profesori), ca in toate ocaziile, sa vorbesti doar romaneste, fara sa inserezi cuvinte din alta limba, cum ai facut mai sus cu "checking-ul".

| AlinAsu explică (pentru Violleta2022):

Eu sunt prezentatorul Balului. Ai inteles gresti. De fapt eu prezint cu partenera mea tot balul

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlinAsu):

Nu am inteles deloc gresit, doar ti-am corectat exprimarea!
Nu este corect sa spui "spectatori" cand esti intre colegi si profesori!
Invata sa folosesti cuvintele potrivite, la evenimentele potrivite!
Invata sa vorbesti clar romaneste, mai ales intr-o insitutie de invatamant romaneasca!
Cuvantul "cheking" nu are ce cauta in prezentarea ta. As fi inteles daca prezentarea trebuia facut si in engleza, dar nu amesteca cuvinte englezesti, intr-o prezentare publica romaneasca.