| AnnaBebitza a întrebat:

.pt cei care stiu limba franceza..care e diferenta intre coque de cle plip si telecommande

4 răspunsuri:
| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Majoritatea masinilor au alarma si acea alarma e controlata de "coque de cle plip", adica acea mini telecomanda care uneori se regaseste chiar pe cheie.Iar termenul "telecommande" se refera la banala telecomanda de la TV. Sper ca te-am ajutat!

| AnnaBebitza explică (pentru Diabolik94):

Aa nu...telecommande tot la coque de cle am vazut, si de aia ma gandeam ca e o diferenta intre plip si telecommande...dar presupun ca e una si aceeasi

| stlucian a răspuns:

Telecommande=control de la distanţă
Coque de cle plip=plip cheie shell

http://autoplip.com/......lip-vw.jpg

| Diabolik94 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Te inseli,"coque de cle plip telecommande" e o sintagma si se ia ca atare. Telecommande si plip nu sunt sinonime.