| Miruna1239 a întrebat:

Recunoaste cineva versurile urmatoare "fiindca si despartirea apartine iubirii"? Tot ce stiu este ca este o poezie scrisa de un autor turc.

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Prea putin pentru identificare. si nici nu ai cum sa stii daca traducerea e corecta.
Totusi, dupa cautare in limba turca pare sa fie aceasta poezie:
http://www.canim.net/siir/index.php?op=oku&id=12
Foloseste google translate pentru traducere.

| Miruna1239 explică (pentru danbnz):

Aceasta e! Nu seamana exact traducerea dar sigur asta e. Si mi am amintit si numele autorului. Multumesc mult!

| danbnz a răspuns (pentru Miruna1239):

Cu placere!
Google translate nu e prea bun la subtilitati poetice.
Eu l-am folosit ca sa gasesc fraza originala in turca si de aia nu eram sigur daca am nimerit poezia. Am vrut sa-ti dau si link-ul cu traducerea dar era prea lung si nu ma lasa TPU.
Ma bucur ca te-am putut ajuta.
Seara buna!