| DJAGERnout228 a întrebat:

Bună să vă fie ziua.
Vă fur un pic din timp și sper la mila voastră să mă ajutați și luminați.
Vreau să merg la o academie de film, nu vreau să vă plictisesc cu multe, dar sunt nevoit să vă introduc un pic.
Admiterea se face pe bază de două probe. Una dintre ele necesită cunoștințe vaste în artă și cultură generală.
Am nevoie de titluri de cărți din domeniile ca fotografie, pictură, film, literatură.
Mă gândeam să apelez la cărțile despre cultură generală, pentru că mi se par mai elaborate. Sau pot studia ramurele numite mai sus într-un mod mai intensiv.
În ultimul timp m-a apucat "febra" cititului și aveam de plan să citesc tot ce-mi pică în mână. Dar m-am gândit că prin celelalte două metode de mai sus, ar fi un progres mai semnificativ. Mulțumesc, zi frumoasă.
P.S Nu vreau să vă deranjați dacă dați răspunsuri vagi.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Incepe cu niste enciclopedii, acolo gasesti tot ce trebuie sa stii despre viata in general, inclusiv despre domeniile mentionate de tine. Gasesti cateva pe net, pdf. Cauta pe google, daca nu gasesti, cauta pe scribd.ro.

| DJAGERnout228 explică (pentru Bondarel99):

Nu mi se pare că enciclopediile au o tangență directă cu ce vreau eu.
Având în vedere că mai am doar un an la dispoziție, nu vreau să-mi "pierd" timpul cu informații pe care oricum nu o să le folosesc.

| Bondarel99 a răspuns (pentru DJAGERnout228):

Pai ai zis cultura generală. In cazul asta poți începe cu enciclopedii și apoi sa te axezi pe domeniile respective.

| laSoledad a răspuns:

Du-te la biblioteca si spune-le doamnelor de acolo povestea ta, ca vrei sa dai la o academie de film si ca iti trebuie carti din domeniul artei (teatru, cinematografie, literatura etc) si de cultura generala. Ele o sa stie ce sa-ti recomande in special. Daca nu, du-te tu direct la raftul consacrat artei si alege-ti tu ceva. O alta metoda ar fi sa intrebi direct la sursa - la facultatea de film unde vrei sa dai - ce carti ar fi de recomandat sa fie citite in principal pentru examenul de admitere. De exemplu, la majoritatea facultatilor de medicina scrie pe site-ul lor ca pentru examenul de admitere trebuie sa citesti cartea x, y, z de autorul cutare pentru ca de acolo iti vin intrebarile la examen. Asta se aplica si la mine, care vreau sa dau admiterea la master pe economie. Pe site-ul lor, la metodologia de admitere, sau undeva pe acolo, imi apar cartile pe care trebuie sa le citesc pentru a ma prezenta cu bine la examen. Daca nu vor sa iti zica nici cei de la facultate, nici cei de la biblioteca titluri de carti specifice, atunci cauta pe net carti, filme, teatru, documentare in functie de perioada istorica, in functie de curentele filosofice, literare, culturale ale istoriei. Daca nu, cauta opere emblematice dupa zona geografica. De exemplu: great authors of France, great directors of France, great philosophers of XX century. Sau poti cauta in functie de genurile de filme, de carti, etc. Top '20s movies, top silent movies, top absurdist literature, etc. Succes!

| DJAGERnout228 explică (pentru laSoledad):

Mulțumesc de ajutor.
La academie doar îți testează cultura generală, ceea ce trebuie să dezvolt eu pe parcursul anilor. E un pic diferit de medicină, aici nu trebuie să ai o anumită cantitate de cunoștințe într-un anumit domeniu.
Biblioteca are un număr de cărți destul de modest ca să implice și cărți specializate.
O să-mi continui căutările în legătură cu(,) cărțile de care am nevoie. Mulțumesc încă o dată.