| Arescu2q a întrebat:

Buna. Scuze dacă o să scriu incorect gramatical dar e foarte urgenta întrebarea și mă grăbesc așa că cine îmi răspunde primește fundă.
Caut o carte care o citeam când eram mică cu poezii dar nu îi știu denumirea o să pun aici mai jos câteva poezii sau strofe ca să îmi spuneți ce titlu este

La cofetărie
Mănânci o margine de vie este o cofetărie iar acolo cofetar e un câine șoricar cu halat și cu tichie/
Măi ursachi vrei bomboane zice mama fulgi să îți iei nu îți uita nici surioara adui câteva și

Leopardul Vasilică
Leopardul Vasilică sa întâlnit cu o pisică Vasilică stă și tace mâța face blana ace Care-i fioros mă miră însă fiindcă nu respiră zice mâța ce ar fi dacă maș apropria oleacă și se duce lângă el cu un pas mai mărunțel dă să-i pipăie cu laba,
Bine- ați venit

Bine ați venit dragii rândunele
Din depărtare înapoi
La noi în crâng e sărbătoare
Ne-a fost atâta dor de voi

Mamei
Mama esti pe lume toți cei mai frumoși
Ochii tăi sunt limpezi glasul ție duios
Dragostea ta mare mie îmi este scut
Mama ia mă în brațe vreau să te sărut

Tarzan
Pe o stradă oarecare
Locuiește devreun an
Un cățel roșcat și mare
Poreclit de toți Tarzan
Toată ziua stă la poartă
Și e foarte ocupat
Un copil de pildă întreabă
Vrei să vezi ce am desenat?
Altul un cucui i-arată:
Știi Tarzan ce am pățit?
Mama împiedicat de o piatră
M-a durut când m-am lovit

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Habar nu am de aceste poezii dar se pare ca le stii pe de rost, misto

| Arescu2q explică (pentru Simpatic):

Da eu vreau să aflu numele și autoarea cărți ca să o pot comanda.
Este o carte de poezii veche. Dacă îmi poate răspunde cineva care are peste 40 de. Ani