| IonutSiAtat92 a întrebat:

Buna seara oameni buni.Am si eu o intrebare pentru voi. Vreau sa ma apuc de scris carti(in special povesti pentru copii) dar si carti de pe urma carora se pot face si un film.(bine, nu visez ca o sa si mearga dar merita sa incerc).In caz ca scriu o carte cu povesti si cu ilustratii, unde pot apela pentru a putea fi publicata sau cum fac ca sa devina publicata? Pentru ca am idei multe si originale si nu vreau sa se folosesca nimeni de ele.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa mergi la mai multe edituri sa le arati cartea si sa le ceri preturi, sa vezi cat te costa sa publici cartea prin editura lor.
Sa stii ca nu sunt ieftini deloc, depinzadn si de tirajul la care vrei sa fie podusa.
In ce priveste filmul facut dupa cartea ta, trebuie prezentata unei comisii compusa din: Regizori, director de Cinematografiesi altii acreditati, care citesc cartea si decid daca are potential si merita sa investeasca mii ori milioane de euro in filmari, ca sa faca filmul, dar asta se poate aprecia numai daca cartea ta a avut un succes enorm, prin vanzarea ei.

| IonutSiAtat92 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru raspuns. Vreau sa lucrez cel putin un an la crearea cartii.Am atatea idei in cap si vreau sa le expun.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Succes!