| Ceva123 a întrebat:

Buna seara TPU ce carti credeti ca s-ar citi cel mai bine?
Sunt un fel de scriitoare si as fi interesata de opinia voastra, ce genuri a-ti prefera la carti.
FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Cartile bune, astea s-ar citi cel mai bine

cartile care sa iti stimuleze interesul sa n-o lasi din mana

ori cartile in care multi se regasesc.

14 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cred ca e mai bine sa scrii ce iti place tie decat sa te fortezi sa scrii ce le place altora.

| corolav a răspuns:

Vei fi fiind matale „un fel de scriitoare" dar treaba e că în limba română nu prea știi să scrii.
Ai scris trei rînduri și ai făcut 5(cinci ) greșeli.
Ai dat funda pentru un răspuns, dat de cineva care scrie la fel de prost ca și „scriitoarea" JackPotalisa".
Dau doar un exemplu: „Cărțile care să îți stimuleze interesul să n-o lași din mână".
Corect, după „interesul" trebuia pusă o virgulă.
Și, dacă e vorba despre „cărți", cum poți spune „să n-o lași din mână"?
Care e acordul dintre subiect și predicat? Corect ar fi fost „să nu le lași din mână".
S-ar putea ca „wolder" să-mi răspundă că „s-a grăbit".
Exclus!
Cert este că și ea e la „pești" cu gramatica limbii române.
Dar, mă rog, e vorba de păreri așa ca de la critic(specialist, în speță „wolder" ) la scriitor.
Asta este!

| wolder a răspuns (pentru corolav):

Cumpara-ti o viata. Pe noi oricum nu doare undeva ca ne corectezi tu atata timp cat in examene scriem corect, nu stau sa scriu corect aici pentru ca am o viata si sunt grabita sa mi-o traiesc si n-am timp sa stau sa corectez gramatica altora. Sunt multumita cu mine atata timp cat la examene scriu impecabil.

| corolav a răspuns:

Pentru „wolder".
Și acest text, prin care ții matale să mă pui la punct, e plin de greșeli.
E grav cînd prostia și infatuarea au ajuns la rang de virtute.
Hai, pa!

| Ceva123 explică (pentru corolav):

Iar "cînd" se scrie cu î?
Nu mai suntem comunisti sti?

| corolav a răspuns:

Băi, nea Jack, eu știu ce știu iar tu, din păcate, ai scris un rînd și ai comis două greșeli.
Corect, textul tău trebuia astfel scris:
Nu mai suntem comuniști, știi?
Cît privește ortografierea cu „î" din „i", nu sînt obligat să scriu după o regulă proastă.
Eu scriu așa cum am învățat corect să scriu românește.
Și, în sprijinul a ceea ce afirm eu, sînt cîteva publicații și edituri din România care, astăzi, în 2015, scriu cu „î" din „i".Și ăia de acolo nu sînt comuniști.
Ai găsit exact paiul de care să te agăți.
Degeaba, tot analfabet ești.

| Ceva123 explică (pentru corolav):

Ma scuzi sunt fata 1 si 2 nu m-am agatat de pai daca asta consideri tu si sti ce e aia analfabet macar?
Eu stiam ca inseamna sa nu ai habar nici sa scrii dar nici sa citesti.
Deci te rog...asta e mediul virtual, cand o sa-mi vezi foaia de examen atunci poti sa-mi zici ce vrei.
Apropo "nea" ai uitat de acest semn ', daca esti asa corect si apropo in scoli te invata cu "â" nu cu "î" in mijlocul cuvantului.
Nu uita ca nu suntem fiinte perfecte, daca tu re crezi perfect, atunci imi pare rau sa te anunt esti om.

| Ceva123 explică (pentru corolav):

(Asta e un mesaj scris de mai de mult, trimis tie in privat )
Hai sa mergem pe logica:
Eu cel putin m-am verificat inainte sa pun intrebarea, cine stie poate am omis ceva din moment ce era foarte tarziu (1:00-1:30 noaptea cam asa) deci daca tu critic inascut te iei de asa ceva nestiind macar cauza, inseamna ca nu esti competent precum te crezi si zici.
Imi pare rau sa te anunt, dar in mediul virtual mai exista greseli...mai rau decat pe o foaie.
Si daca nu-ti convine o greseala de punctuatie gen pusul virgulei dupa o propozitie(creierul uman pune si rearanseaza automat greselile pentru a intelege bine, nebagand de seama acel/acele minusuri) te rog sa omiti a mai raspunde la intrebare deoarece nu are legatura cu subiectul pus de mine.
In concluzie, nu sti sa scrii un raspuns pe baza subiectului intrebarii.
O zi buna!

| corolav a răspuns:

Domnișoară, degeaba încerci să dregi busuiocul cu fel de fel de scuze.
Atunci cînd spui că ești „scriitoare" se cheamă că trebuie să știi să scrii.
Cît privește scrierea cu „î" din „i"degeaba încerci să-mi aduci o acuză la acest capitol.
Scrierea cu „â" din „a" nu este obligatorie. Mai mult decît atît, a fost concepută și introdusă aproape abuziv în forul Academiei de niște academicieni care nu erau filologi.
Și, dacă ești o într-atît de înfocată apărătoare a scrierii cu „â" din „a" ( deși o faci doar în virtutea faptului că niște nerozi de conducători ai acestei țări au decis că așa trebuie să se învețe în școlile secolului XXI, și fără ca tu să știi de ce o faci așa) te-aș ruga doar atît: să-mi spui cum se pronunță di ferit „î" de „â".
Cum se pronunță „î" acel de la începutul cuvîntului ( și cel de la sfîrșit, ca în cuvîntul „împăturit" și cum se pronunță cel din cuvîntul „mâzgâleli".
Dacă ești în stare să-mi dai un astfel de răspuns eu îți dau ca premiu pensia mea pe un an de zile.
Nu mai zic că( o repet pentru tine) în urmă cu peste 40 de ani eu am învățat, prin ceva înalte școli, în ideea de a preda unor școlari ca tine cum să vorbească și să scrie corect românește.
Mai spuneam cuiva...
Există încă multe publicații și edituri care folosesc pe „î" din „i" fără să -i acuze cineva pentru asta.
Să fii sănătoasă!
P.S Din cauza faptului că nu pot reciti și corecta ceea ce am scris ( e un defect la calculatorul meu, sau poate în programul site-ului) mi s-au decalat cîteva fraze din al meu text. Te rog să ții cont de acest lucru.

| Ceva123 explică (pentru corolav):

Bun si daca te crezi asa matur si invatat in loc sa ma ajuti tu ma critici, ce ar putea insemna?
Iti zic eu te pui la mintea si nu demonstrezi decat contrariul a ceea ce zici tu.

| corolav a răspuns:

Bun, și cam cum ai vrea tu să te ajut?
Să-ți spun că e bine unde nu e bine?
Critica e o modalitate de îndrumare și educație.
Ai vrea ca aici, pe spațiul acestu site, să mă apuc eu să te învăț regulile de gramatică ale limbii române? Ia o carte de gramatică, învață și atunci probabil că vei reși să scrii corect.
Și partea pozitivă a demersului meu, a criticii, este aceea că, dacă cineva, aici în spațiul acesta virtual, unde ești acoperit de anonimat, îți spune că greșești, o face pentru a te pune în gardă, de a te atenționa să ții seama de acest lucru pentru a nu face aceste lucruri și în situații reale unde, nu de puține ori ai putea fi pus în situații jenante.
Dau un exemplu.
Trimiți scrierile matale la o editură unde, spre binele omenirii, există și oameni care știu carte și ce vor spune oamenii de acolo? Ce vrea dom*le și ăsta? Să-i tipărim noi scrierile sale cu muntele ăsta de greșeli?
La un asemenea eventual răspuns vei fi nevoită, ori să te apuci să înveți a scrie corect ( adică să ajungi la vorba mea), ori să dai cuiva să-ți facă această corectură, ceea ce înseamnă alți bani ( în afară acelora plătiți pentru editarea cărții pe care dorești a
o tipări).
De ce nu vrei să asculți de sfatul unui om care, în mod cert, știe mai multe decît tine și, în ultima instanță, îți vrea doar binele?
Ca drept dovadă, în ultimul tău mesaj ai devenit mai puțin pusă pe scandal, ai devenit mai tolerantă și ai gîndit puțin: Da, dom*le, poate că omul ăsta are dreptate și eu nu știu.
Nu crezi că-i așa?
Să fii sănătoasă!

| CristiB93 a răspuns:

Dupa parerea mea cartile despre dezvoltare personala s-ar citi cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"ce carti credeti ca s-ar citi cel mai bine?"- Cele ca FSOG sau Suge-o, Ramona!

"ce genuri a-ti prefera la carti." - Mi-au placut foarte mult cartile lui Drumes thinking
Si Eliade e bun, dar nu mi-a placut deloc Maitreyi.

| Eu24 a răspuns:

Ceva amuzant, modern, carti inspirate din viata de zi cu zi.
Succes!