| Ganja7 a întrebat:

Vreau si eu o carte foarte captivanta, sa am acea dorinta sa nu ma mai despart de ea. Daca ar avea si un strop de umor ar fi perfect.

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută titluri în răspunsurile utilizatorului „corolav".
Nu vei regreta!
Oricum, depinde și de vîrsta pe care o ai.
Despre John Grenne - sincer, m-a dezamăgit.
Citește literatură română.
Cartea mea preferată este trilogia „Cavalerii", de scriitorul român Ioan Dan.(„Curierul secret", „Cavalerii", „Taina cavalerilor" ) plus „Cavalerii ordinului Basarab).
Alți deosebiți scriitori români: Eugen Barbu („Groapa" și volumul de nuvele „Miresele„), Theoror Mazilu, Rodica Ojog Brașoveanu, Theodor Constantin, I.L.Caragiale, Mihail Sebastian, Tudor Mușatescu, Ion Pribeagu ( poezie, de excepție), Păstorel Teodoreanu.
E de apreciat, la aceștia citați de mine, în special limba pe care o folosesc.
Dar peste toate, și înainte de toate, cele două capodopere ale lui Homer: „Iliada " și „Odiseea"
Caută pe Google toate datele despre acești autori și titluri ( mai multe ) din creațiile lor.
Mă refer la cea de după 1900.
Sînt, unele cărți, de excepție.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Buna!
Mie mi-au plăcut mult cartile acestea. Sper sa iti placa si tie!
•Harry Potter (7 volume)
•Însemnările unei pustoaice (9 volume)
•Jurnalul unui pusti (10 volume)
•Stăpânul viselor
•Panza Charlottei
•Micutul Nicolas
•Micul Print

Etc.

Sper ca te-am ajutat!

Funda?

| Stormtrooper a răspuns:

Pumnalul Tainuit de Philip Pullman.

| jimm999 a răspuns:

Ok, daca ai mai mult de 15 ani cred ca o sa iti fie interesant sa citesti cartile "Looking for Alaska" si "Paper Towns" ambele de John Green, mie mi-au placut foarte tare.

| rebecusca a răspuns:

Contează pentru ce categorie de vârstă vreihappy

| Ganja7 explică (pentru rebecusca):

Nu conteaza varsta

| rebecusca a răspuns:

Ă...este "Tronul de foc" de Rick Riordan.E preferata mea. E cu mitologia egipteana, e amuzanta, de aventura.Cartea astea e a 2-a dintr o trilogie dar asta e mai faina decat primalaughing

| Anonim1324354657687980 a răspuns:

Pti incerca Darul lu iJonas, este cartea mea preferata. De asemenea daca t eintereseaza cartile de dragost le poti incerca pe toate din volectie John Green(sunt foarte amuzante si au o viziune un pic perversa ceea ce adauga încă un plus de umor)cum ar fi Sub aceeasi stea, Orase de hârtie, In căutarea lui Alska, De 19 ori Karherine, toate sunt geniale. Daca vrei ceva clasic iti recomand pe aripile vântului, plus ca mentalitatea din vremurile alea sigur o sa te faca sa razi putin. Sper ca te-am ajutat.

| AzaRay a răspuns:

Poti citi seria "Instrumente mortale". Are 6 volume, doar 5 fiind traduse in romana, insa va aparea si 6 la sfarsitul lui martie. E foarte captivanta, romantica, are multa actiune si umor. Eu am citit-o si astept

| Ganja7 explică (pentru AzaRay):

Nu citesc carti sf, cu vampiri, monstri, supranatural. Imi plac cartile mai realiste