| Chøço a întrebat:

Spuneţi-mi şi mie poveşti sau întâmplări de groază, dar care să te facă să simţi fiori pe şira spinării.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene, ce-ti voi povesti eu mi s-a intamplat mie cu adevarat.
Eu stau intr-un bloc cu 10 etaje, de prin anii 50, proiect japonez oricum. Si dormitorul meu, ca orice alt dormitor are ferestre, iar in fata acestor geamuri este un stalp de iluminat, stand la etajul 2, stalpul e exact in dreptul camerei, cam la 6-7 metri distanta. Paralel cu fereastra am biroul cu pcul, alaturi la vreo 7 centimetri e o masuta de sticla unde imi tin imprimanta, iar mai in dreapta o noptiera cu televizorul, in fata televizorului e patul.
Acum vreo 8 ani, dupa cateva zile dupa ce a murit bunicul meu, fost militar, grad de ofiter daca tin bine minte, intrasem in dormitor sa ma uit la televoziror. Pe birou in partea de langa masuta, sunt niste rafturi de plastic cu documente hartii etc. Cand am intrat in camera, m-am oprit langa ea, ma uit spre birou, si vad, o umbra, ii distingeam mainile cum erau in acele hartii, si forma capului, nasul, absolut tot, se observa ca se uita in hartii, in acelasi timp pe afla in spatiul ala de 7-8 centimetrii dintre masuta si birou. Stau asa si ma uit fix la ea fara sa ma misc cam vreo 2 secunde, apoi vad cum isi intoarce privirea se mine, nu i se mai distingea nasul, se vedea forma capului intors spre mine, ma uit fix la ea, apoi clipesc sau nu stiu ce naibii am facut, ca disparuse. Nu m-am speriat, m-am pus in pat si m-am uitat la tv, fara sa zic nimic. Umbra aia, era mai intunecata decat... Nu stiu, era foarte intunecata, mult mai intunecata decat o umbra normala, se vedea cum trec razele de la becul ala din fata geamului pe langa ea, la fel cum se vede soarele in spatele norilor, stii tu, razele alea. Era toata neagra, nu am vazut ochi, nu am vazut dinti, nu am vazut nimic.
Intr-o zi cand vorbeam cu mama, imi spusese ca atunci cand ma jucam la pc, vazuse pe hol un fel de umbra, de culoare verde, care se uita fix in ceafa mea, doar ca era cam la 5 metri in spatele meu, si a zis ca a disparut treptat. Bunicul meu avea uniforma de culoare verde.
Un alt fenomen de genul, de data asta cand traia bunicul.
Stiu ca eram la gradinita, blocul meu are 2 scari despartite una de alta prin ghena de gunoi. Acolo, pe langa ghena, era o gaura in perete, la nivelul adidasilor sau bocancilor, ma intelegi tu. Si la un etaj, sunt 8 apartamente, adunate, 4 pe o scara. Si la etajul meu, 2, 2 era o pisica neagra, care dormea DOAR pe presul meu de la usa. A ajuns sa se dea la noi si sa faca urat, si satuli intr-un final, mama l-a chemat pe bunicu sa faca ceva cu pisica aia. Nu stiu cum a luat-o, dar a bagat-o in gaura aia din perete, si a astupat gaura cu o caramida, era imposibil sa iasa de acolo, nu avea loc nici pentru o unghie de-aia de-a ei, si gaura nu avea o alta iesire decat aia. Fiind curios ca nu miroase sau nu miauna, dupa cateva zile, scoate caramida cu greu, iar inauntrul gaurei, ce sa vezi, absolut nimic. Disparuse pisica.
O alta treaba, ce s-a intamplat unor prieteni de familie. Ei stau la etajul 4, intr-un bloc cu interfon. In fiecare dimineata cand deschidea usa, vedea broaste, soparle si serpi langa usa ei, pe pres. In absolut fiecare dimineata gasea asa. Intr-o zi a chemat preotul, ei aveau la vremea aia un copil de vreo 2-3 ani, in prezent are 20. Nu prea stia sa vorbeasca. Vine preotul, pregateste apa sfintita, dar scapa bolul cu aghiazma pe covor, ai mei erau de fata in acel moment. Se duce repede mama copilului de 2-3 ani, George, sa ia ceva sa stearga pe covor, insa cand s-a intors era perfect uscat. Cand incepe preotul sa zica rugaciuni, George, se baga sub masa si incepe sa-l blesteme si sa-l injure cum a putut mai urat, insa el nu mai auzise asa ceva pana atunci. Preotul a continuat cu rugaciunile, iar totul s-a oprit. Tatal lui George s-a lasat de jocurile de noroc, si nu au mai aparut serpi etc.
Am un prieten din alt oras, care imi spusese ca avea o prietena, iar in fata usei ei aparuse o pata de murdarie, si mama ei se hotaraste sa o curete, cu greu, scoate pata aia neagra. Dupa ce a sters pata, urmatoarele zile a inceput sa se tranteasca usile si alte fenomene din astea, iar intr-o zi, el se dusese pe la ea. Si la un moment dat, se aude un trosnet puternic, o bubuitura mai bine zis. Cand se duc in dormitor sa vada ce s-a intamplat, icoana de pe perete a cazut pe jos, poate o fi fost cuiul de vina sau ata cu care era agatata, insa acea icoana zicea ca isi tinea perfect echilibrul, nu a cazut cu fata sau cu spatele pe jos, isi tinea echilibrul de rama.
Tot de la el am auzit ca o alta prietena de-a lui era interesata de yoga, si alte din astea, si cei care practica yoga urmeaza un gurru, care-i indruma cum sa mediteze si alte din astea. Si intr-o zi, prietena lui s-a dus cu el si cu mai multi la acei guru, si isi luase o carte, s-au asezat in cerc si acel guru a inceput sa citeasca din carte in latina. Atentia fetei i-a fost distrasa de ceva, desi tinea ochii inchisi, cand se uita, a zis si s-a jurat ca a vazut o creatura neagra, cu gheare si care se uita fix la ea. Fata moarta de frica, a sarit in bratele lui si cand s-a uitat nu mai era, a plecat de acolo ugent.
Sper ca nu te-am plictisit cu povestile mele, a durat cred ca vreo 20 de minute sa le scriu, noroc si sanatate.

| TheTimeKiller a răspuns:

Poveste adevarata :
Ane era o printesa care nu avea prieteni deoarece ea era printesa si parintii ei nu o lasau sa se joace cu taranii. O data Ane a gasit o cale sa iasa si s-a dus sa se joace si ea cu taranii satului. Acestia s-au gandit sa mearga la un lac sa se scalde. Ane merse si ea, se dezbraca toti si intra in apa. Ane, care era printesa, a intrat in apa dar pentru ca ea era obisnuita sa faca baie doar cu apa calda a facut hipotermie si taranii au scos-o din apa dar nu au stiut ce sa-i faca. Parintii ei au fost foarte suparati asa ca au facut un manechin dupa care toti sa invete cum se acorda primul ajutor. http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......r16-as.jpg Frumoasa povestea, nu?

| Glamour612 a răspuns:

Citește povestea Bloody Mary.
Uite și aici câteva :
http://halloween-history.uv.ro/povesti_trimise_de_voi.html

| ÎngerulThawMic16 a răspuns:

In scoala verisoarei mele, unei fete s-a intamplat ceva asemanator cu povestea ce ti-o voi da. Doar ca personajele sunt schimabate... Cand am auzit a fost ceva pentru mine terifiant si am creat o poveste la care tin foarte mult. Sper ca este ceea ce cauti...

14. Iunie. 2013, ora 11:32
Era o zi de vineri insorita. La ora asta toti elevii erau la scoala…
La o scoala din judetul Costanta, profesorul de matematica a plecat la o sedinta de sfarsit de an, lasandu-i pe elevii din clasa aVII –a, in liniste, sa rezolve cateva exercitii la matematica. Ane, o fata din prima banca, trebuia sa fie ascultata in ziua aceea, dar pentru ca profesorul nu putea veni, trebuia sa rezolve neaparat exercitiile pentru nota.
Mai erau 6 minute pana cand trebuia sa se sune. Elevii din clasa aVIII –a, tineau o petrecere, pentru ca era ultima lor zi petrecuta la scoala. Muzica era la maxim si se audea in toata scoala, mai ales in clasa aVII –a, pentru ca clasa aVIII –a era vecina cu ea. Dupa ce, au terminat exercitiile, toti in afara de Ane au mers si ei sa petreaca cu cei din aVIII –a, pentru a-si lua ramas bun de la colegii lor mai mari din scoala gimnaziala. Ane a ramas singura sa-si verifice caietul cu exercitiile rezolvate…
Timpul trecea… mai erau 2 minute pana la pauza… in clasa aVIII –a era mare galagie! Unii plangeau, altii se distrau… cand dintr-o data un SUNET SFASIETOR veni din baie. In clasa cu petrecerea nu s-a auzit, si nici in alte clase, pentru ca ele erau despartite de inca un hol. Asa ca singura care auzi fusese Ane. La auzirea sunetului, aparu un sentiment de teama din partea lui Ane. Dar fara sa mai stea pe ganduri fugi sa vada ce s-a intamplat. Era la usa baii. Nu se auza nimic inauntru… ci doar un curent de vand, pentru ca geamul era intotdeauna deschis in baie… Cu vocea tremuranda, Ane incepe sa strige daca e cineva acolo… Dar nu-i raspunse nimeni… Mai incerca de 2-3 ori, dar la fel, numeni nu raspunse… Ii trecu prin cap sa cheme pe cineva, poate un profesor…, dar pentru ca nu se mai auzea nimic, se gandi de ce deranjeze pe cineva de la ore, ca poate nu-i nimic, si ii s-a parut… Asa ca rasuci manerul usii de la baie… unu… doi… trei… usa se dechise… incet, o impinse in fata, iar usa incepu sa se dechida cu un sunet puternic de scartait… si… jos zacea un cadavru a unei fete din clasa aVIII –a plin de sange…
Awww… In toata scoala, era forfota. Profesori plangand, elevi… galagie… sosi 3 masini de politie si salvarea… O lua pe fata decedata… Offf… Cum de a murit asa? Nimeni nu a omorat-o! Nu s-a sinucis, pentru ca Ane marturisi ca tipase… Atunci ce era?! Mama acesteia era distrusa. Lacrimiile cugeau fara oprire… si tipa… si urla… Dadeacu pumnii in peretii scolii, si nu-si putea raspunde la intrebarea "De ce?"… […].
Dupa ce trecu asta, Ane s-a intors din nou in baie, iar pe jos langa balta uriasa de sange, era o poza. In poza era fata frumoasa, cu suvite blonde, cu ochii caprui spre negrii, cu un zambet frumos, si avea 2 degete ridicate, ca intr-un semn al pacii… Era fascinant… Ane lua poza acasa…
A intrebat pe toata lumea daca cunoaste fata din poza, dar din pacate numeni nu stia sa-I raspunda. Vroia sa stie neaparat cine este cea din poza… poate avea o legatura cu moartea acelei fete…
Seara, la culcare, Ane a pus poza pe notiera… […] La ora 03:30 s-a auzit un sunet afara, paraca era o unghie, care zgaria fara mila o tabla… Ane se scula imediat, facandu-i-se "pielea gainii", trase perdeaua si nu era nimc… Se linisti si se culca inapoi…[…]
A doua seara, tot pe la 03:30, se auzi acel sunet, de tabla zgariata de unghie… Ane deschise ochii si vazu o umbra la geam… Ane isi trase plapuna pe ea si se imbrobodi bine inauntru… tremura din toate incheieturiile… incepu sa transpire… dup ace disparu umbra, cineva ciocanise la usa camerei sale. Ane se scula din pat si incepu sa tipe, de parca cineva vrea sa o omoare… Mama ei a venit din camera alaturata, aprinse lumina, si incepu sa o linisteasa. Ane ii povesti tot, iar mama ei, fara sa creada una ca asta, o covinse a o fost doar un vis.
A treia seara, din nou pe la 03:30, iar se auzi sunetul acela, si din nou era o umbra la geam… Ane se scula, iar umbra disparuse. Ane trase perdeaua si nu era nimeni. Iesi afara si latra un caine, se intoarse spre acel caine, si din spate aparu o fata, care semana cu cea din poza, si in sufla la ureche : "Ia poza de pe noptiera si vino!" Ane se intoarse si fata disparuse. Dar ea auzi din nou "Ia poza de pe noptiera si vino!"; "Ia poza de pe noptiera si vino!"; "Ia poza de pe noptiera si vino!" …
Apoi merse in casa si facut ce auzi in gand. Lua poza de pe noptiera, se urca pe bicicleta si iesise pe sosea. In fata lui Ane iesise o masina. Aceasta incerca sa se fereasca, dar ceva o impinse spre automobil, unde Ane fusese lovita. Soferul iesi imediat din masina sa o ajute, dar era prea tarziu, Ane murise. Acesta vede langa ea o poza. In poza In poza era fata frumoasa, cu suvite blonde, cu ochii caprui spre negrii, cu un zambet frumos, si avea 3 degete ridicate… […]
SFARSIT!

Sper ca ti-a placut :-*! :)

| DJohnny a răspuns (pentru ÎngerulThawMic16):

Este cam imposibila povestea dar merge big grin