| andulovecrazy a întrebat:

Spuneti-mi si mie titluri de carti de istorie.De exemplu:Istoria romanilor.Am cautat pe net dar nu prea am gasit.Mulumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Eu am gasit:
Istoria Europei
Istoria Grecilor
Istoria universala
Istoria militara
Istoria antica
Istoria culturala si sociala
Muzeologie
Funda?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le gasesti in biblioteca (a scolii, a orasului). Dupa cum vezi, netul e plin de "manelarii", mai putin de lucruri serioase si utile. Multe carti de istorie sint scrise de N. Iorga si sint exceptionale.

| bogdan72 a răspuns:

Istoria Europei (Serge Berstein, Pierre Milza)
Istoria Europei moderne (John R. Barber)
Istoria Romaniei (Papacostea, Barbulescu, Deletant si inca doi autori carora nu le retin numele)

Astea ar fi de baza, asa. Ultima e groasa rau; se invata si la facultate dupa ea. Una mai scurta unanim acceptata nu stiu.