| Nimeni91 a întrebat:

Stie cineva cum se lipesc acele carti care au pagini desprinse? Eu am observat acum ca am cateva carti in aceasta situatie. Si ce sa fac sa nu le mai crape coperta sau cotorul si sa se desprinda? O fi de la umezeala?

7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Le duci la o legatorie in oras.

| Nimeni91 explică (pentru WhiteLife):

Le-as duce, insa am incercat si mi-au spus ca daca nu sunt carti importante sa nu ma mai obosesc.

| WhiteLife a răspuns (pentru Nimeni91):

Ce urat din partea lor! Orice carte este inportanta prin simplul fapt ca cineva a scris-o si mai apoi a fost publicata, si pentru continut, evident. Eventual, incearca, daca mai ai drum in alt oras, sa cauti din timp cateva adrese si apoi sa incerci da le duci acolo. Sau, cum s-a spus mai sus, intreaba la o biblioteca (desi poate le duc la aceeasi legatorie la care ai intrebat si tu).

| Nimeni91 explică (pentru WhiteLife):

Da,stiu,urat...este o carte importanta pentru mine pentru ca din ea imi citea mereu bunica atunci cand eram mica....este o carte vie pentru mine doar pentru simplul fapt ca mi-a citit-o o persoana importanta pentru mine. Este o carte destul de mica si i s-a desprins coperta, insa paginile sunt intacte si nu se dezlipesc. Voi incerca sa o repar si in alta parte.

| WhiteLife a răspuns (pentru Nimeni91):

Mult succes!

| TheGentleman a răspuns:

Le duci la biblioteca județeană și acolo au tipografie/legătorie.

Nu folosi scotch, bandă adezivă, aracet și alte porcării

| AndreiCraiova a răspuns:

Sunt lipte prost din fabrica, nu prea ai ce sa le faci, daca au si coperti subtiri, din alea lucioase.
Aici niste recomandari despre cum sa le lipesti, dar cred ca se aplica mai mult in cazul cartilor vechi. https://www.descopera.org/cum-se-repara-o-carte-partea-i/