| vampyremisa a întrebat:

Stie cineva daca poti sa devii translator de carti (beletristica) avand doar Cambridge English C1? Adica, fara sa fac facultatea de litere. Nu am stiut in ce sectiune sa pun intrebarea...

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Activitatea de traducere intr-un anumit domeniu(literatura,chimie, fizica, electronica/telecomunicatii, stiinte matematice etc.) poate fi prestata si de catre persoane care au numai studii medii finalizate printr-o diploma de bacalaureat---conditia este ca acea persoana sa detina un certificat de traducator!
Certificatul de traducator permite posesorului acestuia exercitarea activitatii autorizate de traducere, in conditiile legii.
Certificatul de traducator este eliberat de catre Ministerul culturii si patrimoniului in urma promovarii cu minimum nota 7 a unui examen organizat la nivel national.
Detalii despre examen poti afla daca citesti Regulamentul din link-ul : http://www.culturadata.ro/examentraducator/