| Maria_alexutza_1993 a întrebat:

sunt in clasa a7-a si vreau sa citesc niste opere (nu ft lungi)ce imi recomandati? Funa big grin

4 răspunsuri:
| Hodorogea_Alexandru-mihai_1993 a răspuns:

Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Charles Dickens-Oliver Twist, Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Harriet Beecher Stowe-Coliba unchiului Tom sau, dintre cele apărute mai de curând, genul fantasy, seria Tara Duncan de Sophie Audouin-Mamikonian, Bufniţa-Carl Hiaasen(foarte amuzantă), cărţile din seria Gossip Girl...depinde ce gen îţi place.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Ai citit "Elevul Dima dintr-a şaptea", "Prinţ şi cerşetor", "Mizerabilii", "Fata cu cercel de perlă" sau "Crimă şi pedeapsă"?
Recomand Paler, Puric, Cărtărescu, J. Verne, Hugo, Balzac.
Numai bine!(:

| alexutzaioana a răspuns:

Si eu sunt tot a 7-a. Eu iti spun ce citesc eu: Roata timpului de Robert Jordan, seria "Eu sunt numarul patru", diferite carti de Agatha Christie, Stephen King. Si acum vreau sa citesc Fundatia de Isaac Asimov (contine 7 volume). Daca vrei ceva scurt si care sa iti placa cu adevarat, incearca seria "Eu sunt numarul patru" si cartile de Agatha Christie (mi-a placut foarte mult "Ceasurile"). Cu toate ca au in jur de 250-300 pagini, te vor captiva.Ai sa vezi tu...

| patriciabianca39 a răspuns:

Buna!
Poti incerca:
1.Jocurile Foamei de Suzzane Collins
2.Jocurile Foamei:Sfidarea de Suzzane Collins
3.Sub aceeasi stea de Jonn Green
4.Ciresarii:Cavalerii florii de cires de Constantin Chririta
5.Ciresarii:Castelul fetei in alb de Constantin Chirita
6.Ciresarii:Roata Norocului de Constantin Chirita
7.Comoara din insula de Louis Robert Stevenson
8.La Medeleni (vol.1) de Ionel Teodoreanu
Cele de mai sus sunt cam asa pana-n 300-350 de pagini, dar iti recomand si:
1.Codul lui Da Vinci de Dan Brown(aprox. 500 de pagini)
2.Harry Potter si Talismanele Mortii(aprox.630 de pagini)
Sincer cele 2 de mai sus se merita sa le citesti, chiar daca sunt mai lungi.