| darkhellangel666 a întrebat:

Sunt in pana de idei pentru lectura. Ce carti mi-ati recomanda? ( Va rog si un motiv, ex. ideea de la care a pornit cartea, rezumat, un lucru special, care face cartea sa se ridice deasupra altor carti de acelasi gen) Funda! Multumesc!

3 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

Daca ai undeva pe la 12 ani (10-14 ani ) iti recomand 'Singur pe lume'! Aceasta carte contine povestea unui pustulica sarac care este adoptat de un muzician de mahala si calatoreste alaturi de acesta! Este foarte emotionanta si este reprezentata in ea o poveste de viata ..pe viata!

| DemonSoul a răspuns:

Winnetou - carte despre viata indienilor din America si despre un European care ajunge acolo... poate eu nu te-am convis destul, dar este foarte buna cartea

Poveste de Craciun - Despre un om foarte zgarcit si cum is petrece el cele 3 zile de Craciun

Baltagul - Asta trebuie sa stii
Robinson Crusoe - Si aicii trebuie sa stii

Cam astea au fost cartile mele preferate... Iti dai seama singura din carte despre ce este vorba. daca cineva iti spune dinainte ce se intampla..nu e la fel de fermecator! Spor!

| サクラ a răspuns:

Contele de Monte Cristo-A. Dumas prezinta drama tanarului Dantes care ajunge in inchisoare fiind acuzat de bonapartism.Aici intalneste un abate, ii lasa o comoara care il ajuta sa-si schimbe identitatea si sa se razbune pe cei care l-au acuzat pe nedrept.
Marile sperante-Dickens il prezinta pe tanarul Pip orfan, crescut de matusa sa "ca in palme". Viata acestuia se schimba atunci cand intalneste un puscarias evadat:intalneste o fata de care se indragosteste si situatia sa financiara se schimba.Restul te las sa descoperi singur.