| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pasionata de literatura si mai ales de poezii. As dori sa impartasesc cu voi aceste versuri si sa-mi spuneti ce ar insemna pentru voi?
In picioare peste cenusile convingerilor mele/cuvintele mele se ridica in vointa valurilor minunate de candoarea mea.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Buna! happy Si eu sunt pasionat de poezie happy
Eu unul consider ca aceste versuri doresc a reprezenta trecerea peste ideile preconcepute, autorul realizand ca lucrurile de care era sigur inainte acum pot fi puse sub semnul intrebarii.Iar a doua parte eu as spune ca reprezinta legatura dintre autor si cuvinte si faptul caci cuvintele il sustin si il considera lipsit de orice vina.
Am fost pe-aproape? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Doi, stai jos. "Faptul caci cuvintele il sustin si il considera"

Intr-o noapte ma plimbam/ In vis, ca era cam frig/ Cuvintele-mi bateau nervoase-n geam/ Iar eu muscam dintr-un covrig.

Hai, baga comentariu!

| OMEGALIN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok,dar ce-am gresit? laughing
Perioada nocturna reprezinta nelinistea autorului iar cuvantul "frig" amplifica credibilitatea faptului ca autorul trece printr-o perioada dificila, motiv pentru care acesta a fost nevoit sa viseze pentru a scapa de realitatea grea.Iar covrigul poate reprezenta infinitatea de posibilitati in aceasta lume de vis, dar datorita faptului ca autorul aclama ca a muscat din el, poate insemna ca si-a infru(p)ntat temerea de a trai in lumea reala.Iar al treilea vers e doar starea scriitorului, reflectand faptul ca acesta se lasa reprezentat de cuvinte intru totul. big grin

| anonimg a răspuns (pentru OMEGALIN):

Eu cred ca toti ati gresit rubrica. Rubrica "umor" este in partea cealalta a. covrigului. laughing
Ma doare burta de ras, serios.

AtIr, acum nu stiu daca intrebarea ta e seriosa sau nu; daca da, atunci te rog sa ma ierti dar nu m-am putut abtine happy

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Am si votat-o la categoria potrivita happy Intrebarea. Covrigul si candoarea in alta parte laughing

| OMEGALIN a răspuns (pentru anonimg):

La intrebarea initiala eram serios, la cea cu covrigul, nu prea laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OMEGALIN):

Ai petrecut mai mult timp sa debitezi comentariul ala decat am stat eu sa scriu prostiile alea de versuri fara sens. Fa-te politician, ca promiti!

| OMEGALIN a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Intotdeauna iti ia mai mult sa analizezi o greseala decat sa o comitiwinking laughing
Iar legat de politician, m-a batut gandul de cateva ori dar inca nu-s hotarat laughing

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ehem... nimic? A nu se intelege gresti, ii iubesc pe Arghezi, Minulescu, si pe Bacovia, dar ce ai bagat tu acolo nu imi sugereaza decat un amalgam de cuvinte si cu asta basta.

| mentholinks a răspuns:

M-a dus gandul la ceva abur mirositor care se inalta de pe picioare.