| gaciunicoleta19 a întrebat:

A citit cineva cartea Maitreyi de Mircea Eliade? Cum vi s-a parut si merita citita?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Nicoleta! "Maitreyi'' este romanul meu preferat din literatura romana, impresionant prin povestea de dragoste dintre inginerul european Allan si bengaleza Maitreyi, prin prezentarea culturii si obiceiurilor indienilor(scena logodnei simbolice dintre indragostiti este magistral realizata), iar romanul-replica scris de Maitreyi Devi, la 42 de ani distanta, ''Dragostea nu moare'' ofera o alta perspectiva asupra idilei. Lectura placuta iti urez!

8 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

1. merita
2. trebuie! e opera de bac happy
e genul meu, mi-a placut mult, as reciti-o oricand.
dupa ce o citesti sa-mi zici ce parere ai happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici n-am avut rabdare s-o termin.
Nu e genul meu.

| Omori a răspuns:

A trebuit s-o citesc pentru liceu si mi s-a parut ok.M-a fascinat pe moment, inca nu stiu de ce, dar n-as reciti-o.

| Heliodor a răspuns:

Personal nu prea am agreat, nu este pe gustul meu.
Daca vrei sa citesti o poveste romantica, nu cred ca vei regretahappy.

| MadaMadalici a răspuns:

Am citit-o eu, merita citita este o carte foarte buna!

| γиαჯ a răspuns:

E o carte superbă!

| Ioanaaaa72 a răspuns:

Daca (,) cauti o poveste de dragoste pana la capat, da, Maitreyi este impresionanta.

Eliade a scris "Maitreyi", care este o poveste reala, iar Maitreyi, femeia, a scris un fel de continuare a cartii "Dragostea nu moare"

| Kmovie_Fan_1995 a răspuns:

Am citit-o acum un an jumatate cand eram la liceu si chiar merita.Personal ti-as recomanda si varianta ei Dragostea nu moare.