| Didutza30 a întrebat:

Buna TPU.A citit cineva Seria Instrumente Mortale de Cassandra Clare? M-ar interesa Cartea a 5-a "Orasul Sufletelor Pierdute " si ultima carte "Orasul Focului Ceresc".Imi puteti da cateva detalii despre ele? Clary ramane in cele din urma cu Jace? Cum se termina? Daca are un final fericit? FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MrsAllAmerican a răspuns:

La sfarsitul anului 2014 s-ar putea sa apara in Romania a cincea carte... detalii nu stiu, si eu astept sa citesc cartile... stiu doar ca o sa apara personaje din seria Dispozitive Infernale (nu am citit cartile) si va fi unul nou. Will cred. A, si Simon face o intelegere cu Magnus, dar cred ca Simon va muri.

12 răspunsuri:
| Didutza30 explică:

Imi poti da adresa ta de facebook as vresa sa vorbim mai mult

| ungureanud a răspuns:

De fapt,Clary nu se va numi Herondale. Jace isi va lua numele asta,caci asta e de fapt numele tatalui sau biologic,Stephen Herondale. Jace si Clary sunt impreuna, Simon, pentru a-i ajuta pe tot restul gastii sa ajunga inapoi in Idris, isi da imortalitatea si memoriile despre Lumea din Umbra, si revine la starea de mundan.Amicii(Isabelle,Magnus,Clary)vin si ii spun toata povestea, de care el nu isi mai aminteste, apoi Simon va deveni vanator de umbre.

| clary501 a răspuns:

Carte Carte. cibcea stiu ca va aparea acest an.
Cat despre ultima, nu am citit.o, dar stiu ceva:
Raphael, Amatis, Jordan, Maureen, Meliorn si Sebastian(Jonathan) vor muri. Clary isi va alege un nume de vanator de umbre si va alege Herondale. Adica de acum numele ei este Clary Herondale. Clary si Jace sunt impreuna, dar nu casatoriti. Si Magnus si Alec sunt impreuna. Dar Simon... si.a pierdut memoria, si.o aduce aminte doar pe Clary si familia lui si viata lui de mundan. A uitat ca a fost vampir. Dar, Magnus il ajuta sa.si recapete memoria si acum Simon este nefilim. Da. Simon este vanator de umbre.
Daca mai vrei sa mai afli ceva, spune.mi

| clary501 a răspuns:

Cartea cincea stiu ca va aparea acest an.
Cat despre ultima, nu am citit.o, dar stiu ceva:
Raphael, Amatis, Jordan, Maureen, Meliorn si Sebastian(Jonathan) vor muri. Clary isi va alege un nume de vanator de umbre si va alege Herondale. Adica de acum numele ei este Clary Herondale. Clary si Jace sunt impreuna, dar nu casatoriti. Si Magnus si Alec sunt impreuna. Dar Simon... si.a pierdut memoria, si.o aduce aminte doar pe Clary si familia lui si viata lui de mundan. A uitat ca a fost vampir. Dar, Magnus il ajuta sa.si recapete memoria si acum Simon este nefilim. Da. Simon este vanator de umbre.
Daca mai vrei sa mai afli ceva, spune.mi

| Didutza30 explică (pentru clary501):

Mersi.E super! As mai vrea cateva detalii despre Jace si Clary.Tie cum ti se par?

| clary501 a răspuns:

Clary va alege sa se numeasca Clary Herondale. Dar nu se vor casatori. Clary si Jace vor fi impreuna.Magnus si Alec vor fi impreuna. Dar Simin isi pierde memoria. Magnus il ajut ajut a si.o recapete, dar nu scrie ca si.a recapatat.o. A uitat aproape tot. Dar Simin a devenit vanator de umbre.
Amatis, Sebastian, Jordan, Meliorn, Raphael si Maureen vor muri

| clary501 a răspuns:

Pai Clary si Jace vor fi impreuna fericiti. Clary va alege sa fienun Herondale. Si o vor face ( nu vreau sa scriu cuvantul).

| clary501 a răspuns:

Scuze ca am scris de mai multe ori. Dar prima oara nu mi-a aparut ca s.a trimiskiss

| Didutza30 explică (pentru clary501):

Mersi mult mult de tot! :X:X:X

| Maria-Andreea_Grosu_1994 a răspuns:

Deci unde pot gasi volumul5 format pdf ca sa il citesc? big grin

| Maria-Andreea_Grosu_1994 a răspuns:

Volumul 5 al seriei instrumente mortale o poti gasi online pe net sub format PDf, aia o poti citi online, te pot asigura ca e foarte interesanta, iar volumul 6 inca il caut si eu happy

| carlavintila a răspuns:

Eu am citit cartile.In cartea a cincea Sebastian revine la viata si Jace este legat de el printr-un fel de vraja demonica astfel incat daca Sebastian moare si Jace moare. Jace devine un fel de sclav al lui Sebastian, iar acesta il poate controla mental, de parca ar fi gandurile lui.Totusi Jace o mai iubeste pe Clary.Clary dezleaga vraja folosind sabia Arhanghelului Mihail pe care a capatat-o de la Raziel. Astfel Jace este eliberat si se intoarce din nou de partea Conclavului.In cartea a sasea Sebastian foloseste Cupa Infernala pentru a transforma vanatorii de umbre in sclavi malefici care au chipul de banator de umbre dar de fapt sunt niste demoni.Cu ajutorul acestor "sclavi" Sebastian porneste razboi impotriva Conclavului.
Inainte de a fi prea tarziu Clary, Jace si prietenii lor calatoresc intr-o alta dimensiune printr-un fel de portal.Sebastian moare, insa Clary si ceilalti raman blocati
in dimensiune.Ca sa poata iesi, Magnus isi cheama tatal, unul dintre Cei Noua Printi ai Iadului si ii cere sa-i duca inapoi.Acesta accepta daca Magnus renunta la nemurirea lui.Simon s-a oferit boluntar in locul lui, dar demonul i-a luat si amintirile despre Lumea de Jos.La sfarsit Magnus il ajuta pe Simon sa isi aminteasca, iar el devine vanator de umbre.Clary si Jace sunt fericiti si totul se termina cu bine. Uite cat am scris nu crezi ca merit fundita? happy