| M1sHu a întrebat:

Am ce facut rezumatul textului "Moara lui Califar" de Gala Galaction si nu stiu cum sa incep. Cine imi zice cum sa incep rezumatul?

2 răspunsuri:
| Sahasrara a răspuns:

Salut, rezumatul este cel mai „oficial" dintre cele scrise pe marginea unui text, adică : argumentare, comentariu, eseu. Rezumatul nu are opinii personale și nici cuvinte adăugate de la tine. Deci pune titlul, scrie jos între liniuțe -rezumat- apoi începi și redai pur și simplu în ordinea în care se întîmplă acolo. Nu folosi exprimări gen „autorul spune", pentru că ele-s proprii comentariului/eseului. Tu trebuie doar să redai pe scurt texul respectiv. Ai grijă să transformi dialogul în narațiune și adverbele de apropiere în adverbe de depărtare (aceasta - aceea) și cuvintele conjuncturale/contextuale în cuvinte general-valabil (aici - în locul acela, acum - în momentul acela etc)

| elly89 a răspuns:

In prima parte a povestirii este prezentat iazul langa care se afla moara lui califar. Mosnegii din alautesti spuneau ca mos Califar si-a vandut sufletul SATANEI pentru niste veacuri de viata. Iazul si moara lui Califar era locul unde stapanea raul si intunericul, se spune ca fundul iazului era plin cu oasele tineriilor care au vrut sa se procopseasca.Multi au vrut sa se procopseasca, printre acestia se afla si Stoicea care era foarte puternic si istet.Acesta era un copil al nimanui care si-a pierdut parintii, acesta lucra in sat unde pazea animalele taranilor, el a vrut sa se procopseasca deoarece nici o fata nu dorea un baiat sarac.De aceea acesta a pornit spre moara luiCalifar. Dupa ce a mers o jumatate de zi, acesta s-a pus sa se odihneasca, cand soarele i-a ajuns pe obraji el s-a trezit si a pornit spre moara, dupa un timp a ajuns, cand l-a vazut mos CALIFAR A RAMAS UIMIT CUM A avut curaj sa calce pe meleagurile acele.Stoicea i-a spus mosului ca vrea sa se imbogateasca,acesta a spus ca este de acord si la invitat la masa, atunci tanarul s-a dus sa se spele, cand si-a clatit fata cu putina apa acesta a auzit un glas, dupa care s-a trezit sub un copac

Si incepuse sa ploaie in timp ce isi cautase un adapost a auzit un tipat de femeie care era atacata de o ursoaica, Stoicea ia sarit in ajutor si a omorat bestia, el a aflat ca tinara era fata boierului ROVINE. Intre timp a sosit si boierul si i-a spus ca in schimbul salvarii ficei sale i-o va da in casnicie.

Cei doi au trait fericiti pana intr-o buna zi cand au atacti de tatari cand acestia au navalit in cas Stoicea a fost lovit de un vant puternic si dfoborat dupa care s-a trezit sin vis.Cand s-a trezit l-a intrebat pe mosCalifar unde ii sunt averile,sotia, copii, acesta i-a spus ca aceasta a fost procopseala.

Acesta i-a zis mosului ca vrea sa moara cu el, dar mosul i-a spus ca el nu poate sa moara doar daca este omorat, Stoicea a luat un ciocan si i-a dat in cap omorandul, nemaiavand chef de viata stoicea sa aruncat in iazul vrajit.