| IonelaIasmina a întrebat:

Bună TPU!
Am citit când eram mititică o carte în care era vorba (din ce îmi mai aduc aminte, parcă) despre un băiat căruia i-a murit mama, apoi pe mormântul ei a crescut ceva floare, care, din ce îmi amintesc eu vorbea cu el și nu mai știu apoi ce s-a mai întâmplat, pentru că, v-am zis, eram mică.
Întrebarea mea este: Știți cum se numește cartea (cred că este veche)? Era super frumoasă dar eu nu o conștientizam atât de bine.
Mulțumesc!
Sănătate!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Posibil sa fie FLOAREA DE PE MORMÂNT?
Volum: Poveşti de aur
Editura: Ion Creangă, Bucureşti, 1979
Povestea se poate citi mai jos:
https://nicolaebatzaria.wordpress.com/2012/12/28/floarea-de-pe-mormant/

| IonelaIasmina explică (pentru dannyel86):

Aceasta este!
Mulțumesc mult de tot!
Este o poveste scurtă, nu este pentru vârsta mea, doar că am nevoie la școală acum de ea...
Mulțumesc muuuult!
Seară frumoasă!

| mmjxosjwjisiniwniwjiwzinwisnwniswniwinwz a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Ba da, este de varsta ta! Lectura nu are varsta...
Citeste orice iti face placere

| IonelaIasmina explică (pentru mmjxosjwjisiniwniwjiwzinwisnwniswniwinwz):

Da, ai dreptate și tu!
Mulțumesc!

| dannyel86 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Mie imi place sa citesc povesti, iar cu ajutorul tau am descoperit acest titlu. Multumesc si eu!
Volumele "Povesti de Aur" sunt pe sufletul meu.

| IonelaIasmina explică (pentru dannyel86):

Perfect!
Succes în continuare!